REKLAMA

ŚDM: Incydent z rosyjskim samolotem. Interweniowały polskie F-16

  • Autor: GP/PAP
  • 01 sierpnia 2016 08:23
ŚDM: Incydent z rosyjskim samolotem. Interweniowały polskie F-16 Samolot rosyjskiego pilota, który przyleciał do Polski na zawody sportowe, zakłócił zakaz lotów nad Krakowem w czasie ŚDM. (fot.:pixabay.com/domena publiczna)

● W niedzielę (31 lipca) poinformowano o incydencie z rosyjskim pilotem, który złamał zakaz lotów wokół Krakowa w czasie ŚDM.
● Rosyjska jednostka została zmuszona do lądowania przez polskie samoloty F-16. Pilotował ją Rosjanin, który przyleciał na zawody samolotowe.
● Polskie służby powietrzne nie skomentowały zdarzenia.

W piątek (29 lipca), w czasie Światowych Dni Młodzieży i przy całkowitym zakazie lotów nad Krakowem, doszło do incydentu z udziałem rosyjskiego samolotu - informuje "Polska The Times".

Rosyjski samolot został przechwycony przez polskie myśliwce F-16, które na wypadek podobnych zdarzeń patrolowały niebo nad Małopolską. Interwencja zakończyła się przymusowym lądowaniem rosyjskiego samolotu w Radomiu.

Jak się okazało, incydent nie był żadnym zagrożeniem. Pilotem rosyjskiego samolotu okazał się uczestnik Mistrzostw Świata w Akrobacji Samolotowej, które rozpoczynają się w piątek (5 sierpnia). Po wyjaśnieniach udało się zażegnać kryzys. Rosjanin najprawdopodobniej nie wiedział o zakazie lotów nad Krakowem.

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych nie skomentowało sytuacji, a dyrektor radomskiego aeroklubu Stanisław Szczepanowski w wypowiedzi dla "Polska The Times" zapewnił: - No coś tam się wydarzyło, nic poważnego. Wszystko się wyjaśniło.

Czytaj: Podsumowano bezpieczeństwo w czasie ŚDM

Światowe Dni Młodzieży (ŚDM) uznano za sukces pod względem organizacji i zabezpieczenia. Papież Franciszek przebywał w Polsce w ramach ŚDM Kraków 2016 od 27 do 31 lipca. W tym czasie oprócz Krakowa i Brzegów odwiedził także Częstochowę i teren byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

W niedzielę (31 lipca) papież Franciszek podziękował młodym za zaangażowanie. Podczas spotkania z wolontariuszami zrezygnował z odczytania swojego przygotowanego wcześniej wystąpienia i zdecydował się na spontaniczną wypowiedź.

Jedynym większym utrudnieniem ostatnich dni wizyty papieża Franciszka w Polsce okazała pogoda, która opóźniła lot powrotny do Rzymu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA