REKLAMA

ŚDM: Ministerstwo Kultury alarmuje w sprawie muzyki i chce kompromisu

  • Autor: GP
  • 23 sierpnia 2016 09:48
ŚDM: Ministerstwo Kultury alarmuje w sprawie muzyki i chce kompromisu ŚDM zebrały w Krakowie wielkie grono młodzieży z całego świata, która midliła się i rozważała sytuację społeczną, życie i zagadnienia wiary wraz z papieżem Franciszkiem. (fot.:KPRM/flickr.com/domena publiczna)

• ZAIKS chce od organizatorów Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) dużych kwot za muzykę graną w czasie spotkań w lipcu.
• Sprawą zainteresowało się Ministerstwo Kultury, które liczy na kompromis.
• Organizatorzy ŚDM powołują się na zapis w prawie autorskim, zwalniający wydarzenia modlitewne i kościelne z obowiązku wobec ZAIKS-u.

W poniedziałek (22 sierpnia) Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wystosowało oświadczenie dotyczące muzyki, którą organizatorzy grali w czasie trwania Światowych Dni Młodzieży (ŚDM). Wedle informacji, które uzyskało Ministerstwo Stowarzyszenie Autorów ZAIKS wystosowało do komitetu organizacyjnego ŚDM żądanie uregulowania "wielomilionowych opłat za publiczne odtwarzanie utworów muzycznych podczas koncertów, spektakli teatralnych i innych wydarzeń artystycznych, które miały miejsce podczas ŚDM".

Resort przypomina na swoich stronach internetowych, że nie można przecenić znaczenia promocyjnego ŚDM dla Polski i polskiej kultury.

Czytaj też: W czasie ŚDM Policja stanęła na wysokości zadania

- MKiDN wyraża nadzieję, że w najbliższym czasie możliwe będzie osiągnięcie kompromisu akceptowalnego dla obydwu stron, np. w formie zryczałtowanej opłaty w kwocie porównywalnej z opłatami, jakie uiszczali organizatorzy poprzednich edycji ŚDM w Madrycie i innych miastach. Przypominamy, że w sierpniu 2011 r., podczas poprzedniej edycji ŚDM w Madrycie, hiszpański odpowiednik ZAiKS zaproponował zryczałtowaną kwotę 10 tys. euro. Proponujemy, by obydwie strony sporu rozważyły przyjęcie podobnego rozwiązania.

Pełnomocnik komitetu organizacyjnego ŚDM mec. Krzysztof Mazur w końcu ubiegłego tygodnia, kiedy ZAIKS wystosował pisma z wyliczeniami, argumentował że trudno ze strony komitetu określić, ile osób słuchało muzyki w czasie modlitewnych spotkań w Krakowie. Jego wypowiedź przytaczał portal wPolityce.pl.

- Nie wiem, w jaki sposób mielibyśmy ustalić dokładną liczbę uczestników konkretnych wydarzeń, skoro nie wydawaliśmy ani wejściówek, ani biletów - powiedział Mazur.

Organizatorzy ŚDM mają za sobą prawo o stosunkach państwo-Kościół. Na jej podstawie komitet organizacyjny ŚDM odwołuje się do zapisu w prawie autorskim. Mówi on, że odtwarzanie i wykonywanie muzyki podczas publicznego sprawowania ceremonii religijnej nie wymaga zawierania umów licencyjnych. Więc w konsekwencji także nie wymaga płacenia tantiem dla twórców utworów za pośrednictwem ZAiKS.

ZAIKS jest organizacją pożytku publicznego, która za cel stawia zbiorowe zarządzanie prawami autorskimi, do muzyki, filmów, produkcji audiowizualnych etc. Podmioty organizujące publiczne, komercyjne przedsięwzięcia, w czasie których odtwarzane są utwory, zobowiązane są prawnie do zapłaty odpowiedniej kwoty właśnie ZAIKS-owi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA