REKLAMA

ŚDM: Pierwsza interwencja służb przy samochodzie papieża

  • Autor: GP
  • 28 lipca 2016 08:07
ŚDM: Pierwsza interwencja służb przy samochodzie papieża Ochrona, prezydent Andrzej Duda i papież w czasie powitania na krakowksim lotnisku Balice. (fot.:twitter.com/MSWiA_GOV_PL)

● W pierwszy dzień wizyty papieża (27 lipca) Franciszka w Polsce miała miejsce pierwsza interwencja służb w ochronie Ojca Świętego.
● Ubrany na czarno mężczyzna zbliżył się do samochodu wiozącego papieża.
● Do ochrony papieża zaangażowano polskie służby w tym funkcjonariuszy BOR.

W pierwszym dniu wizyty papieża Franciszka w Polsce, w środę (27 lipca) miała miejsce pierwsza interwencja służb. W drodze do centrum Krakowa z lotniska Balice, na którym wylądował papież ok 16.00, doszło do dziwnego wydarzenia. Nie zagroziło ono jednak bezpieczeństwu papieża.

Są znane nowe szczegóły incydentu na drodze z lotniska Balice na Wawel

Do pojazdu, jakim papież przemieszczał się z lotniska do centrum stolicy Małopolski podbiegł człowiek w czarnej odzieży. Nie podano jakie były przyczyny jego dziwnego zachowania, ale interwencja ochrony i pozostałych służb szybko zażegnała sytuację.

Mężczyznę odciągnięto od samochodu wiozącego Franciszka.

Czytaj: Powitanie papieża na krakowskim lotnisku Balice

Franciszek przyleciał do Polski na Światowe Dni Młodzieży (ŚDM). Jest to pierwsza wizyta argentyńskiego duchownego w Polsce, a zarazem jedna z jego dłuższych pielgrzymek. Papież będzie się modlił z młodymi ludźmi do niedzieli (31 lipca).

O jego bezpieczeństwo w Polsce dba polska ochrona BOR, policja, służby specjalne, ale ponadto trwa ścisła współpraca ze służbami watykańskimi.

Franciszka i bezpieczeństwa w czasie ŚDM pilnuje 17 tys. policjantów, 11,6 tys. funkcjonariuszy Straży Granicznej, 9 tys. strażaków i 800 funkcjonariuszy BOR.

O bezpieczeństwie papieża w czasie spotkań publicznych mówił ekspert do spraw ochrony, były szef BOR gen. bryg. Mirosław Gawor.

- Największym wyzwaniem w ochronie papieża jest duża liczba pielgrzymów i ich emocje. Gdy ojciec święty podchodzi do ludzi, normą są pourywane guziki przy ubraniach jego ochrony, najgorsze są chwile, gdy pielgrzymi próbują chwytać za papieskie szaty.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA