REKLAMA

Sejm, 13 grudnia: Uchwała, zdjęcia i akcja pamięci IPN

  • Autor: GP
  • 13 grudnia 2016 08:40
Sejm, 13 grudnia: Uchwała, zdjęcia i akcja pamięci IPN IPN proponuje Polakom zapalanie świec, jako gest pamięci o ofiarach stanu wojennego. Takiego gestu solidarności dokonał Jan Paweł II w tragiczny grudzień 1981 roku. (fot.:pixabay.com/domena publiczna)

• Dziś Sejm upamiętni stan wojenny uchwałą.
• 35 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego upamiętni też wystawą zdjęć.
• IPN natomiast proponuje Polakom gest zapalenia świecy, jako symbol pamięci o ofiarach tragicznego czasu początku lat 80. XX w.

W Sejmie, we wtorek (13 grudnia) będą posłowie, senatorowie i inni przedstawiciele władz publicznych. Ich obecność jest związana z 32 posiedzeniem Sejmu, ale także z 35. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Kancelaria Sejmu informuje, jak tę rocznicę uczczą posłowie i senatorowie:

- Sejm VIII kadencji planuje przyjąć uchwałę upamiętniającą ten tragiczny czas oraz jego ofiary - więcej o zmianie tekstu uchwały przeczytasz tutaj. - W hallu głównym (Sejmu) prezentowana będzie także wystawa „Kopalnia strajkuje … strajk i pacyfikacja kopalni Wujek”. Jej organizatorem jest Śląskie Centrum Wolności i Solidarności.

Czytaj: Lider KOD przyrównuje sytuację stanu wojennego do obecnych wydarzeń w Polsce

Ponadto Instytut Pamięci Narodowej (IPN) w kampanii społecznej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” zachęca do upamiętnienia ofiar stanu wojennego poprzez zapalenie o 19.30 symbolicznej świecy w oknach domów.

źródło: sejm.gov.pl

W akcji może wziąć udział każdy. Wystarczy zapalić świeczkę w oknie lub wirtualnie na stronie swiatlowolnosci.ipn.gov.pl. Kampania nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w czasie stanu wojennego w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. W oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapłonęła wtedy świeca, którą zapalił Jan Paweł II.

Stan wojenny

13 grudnia 1981 roku siły porządkowe i wojsko PRL wyprowadziły na ulice ciężki sprzęt. Z rozkazu Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) wprowadzono w kraju stan wyjątkowy (nazywany wojennym), który ograniczył możliwość wyrażania opinii i poglądów, wiązał się z zamknięciem granic kraju, restrykcjami społecznymi i ekonomicznymi.

Główne represje władzy zostały wymierzone w siły demokratycznej opozycji w postaci NZSS "Solidarność". Członkowie tej organizacji byli internowani i prześladowani, a sam związek zdelegalizowano.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA