REKLAMA

Sejm 17 marca: Obce wojsko na terytorium RP, podatki PIT i CIT, leki dla seniorów

  • Autor: PAP/GP
  • 17 marca 2016 09:19
Sejm 17 marca: Obce wojsko na terytorium RP, podatki PIT i CIT, leki dla seniorów Posłowie powrócą też do prac nad rządowym projektem ustawy, który ma uporządkować obrót materiałami wybuchowymi. (fot.:twitter.com/KancelariaSejmu)

Sejm, który w czwartek (17 marca) kontynuuje posiedzenie, zajmie się projektem nowelizacji ustawy o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium RP. Posłowie zajmą się ponadto rządowym projektem zmian w ustawach o PIT, CIT oraz w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej.

Projekt nowelizacji ustawy o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium RP tworzy podstawy prawne, dzięki którym obce wojska będą mogły prowadzić operacje wojskowe (inne niż ćwiczenia) w czasie pokoju na terytorium Polski.

Zgodnie z projektem zgodę na pobyt w Polsce wojsk obcych, głównie NATO i UE, w ramach wzmocnienia wojskowego polskich sił zbrojnych w operacjach wojskowych, prowadzonych w naszym kraju w czasie pokoju ma wyrażać prezydent na wniosek szefa MON, po uzyskaniu zgody premiera. W zgodzie będzie określony m.in. cel pobytu i zakres uprawnień obcych wojsk.

Posłowie zajmą się także rządowym projektem zmian w ustawach o PIT, CIT oraz w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Zakłada on, że wartość transakcji, która uprawnia przedsiębiorców do dokonywania płatności bez użycia rachunku płatniczego, zostanie obniżona z 15 tys. euro do 15 tys. zł. Oznacza to, że płatności między przedsiębiorcami powyżej 15 tys. zł (ok. 3 tys. euro) - bez względu na ich liczbę w ramach jednej transakcji - będą musiały być dokonywane za pośrednictwem rachunku płatniczego.

Przeczytaj: Jarosław Kaczyński o sobie i Trybunale Konstytucyjnym

Sejm zajmie się też projektem przyznającym osobom, które ukończyły 75. rok życia, prawo do bezpłatnych leków - to jedna z zapowiedzi z expose premier Beaty Szydło. Projekt zakłada, że osoby po 75. roku życia będą miały prawo do tych bezpłatnych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, które będą wymienione w wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia.

Posłowie powrócą też do prac nad rządowym projektem ustawy, który ma uporządkować obrót materiałami wybuchowymi przeznaczonymi do użytku cywilnego - dotyczy m.in. materiałów wybuchowych używanych w górnictwie, ale także np. petard i fajerwerków. Według autorów projektu, dzięki nowym rozwiązaniom w obrocie pojawią się wyroby pirotechniczne i materiały wybuchowe przeznaczone do użytku cywilnego, spełniające podwyższone wymogi bezpieczeństwa.

Sejm będzie też kontynuować pracę nad: rządowym projektem ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym zakładającym m.in. utworzenie rejestru pedofilów oraz poselskim projekcie nowelizacji ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury.

Posłowie wysłuchają również informacji bieżącej w sprawie wypełnienia przez rząd zaleceń Komisji Weneckiej. Wniosek w tej sprawie złożył klub PO. Przedstawiciele rządu będą też odpowiadać na pytania posłów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA