REKLAMA

Sejm analizuje możliwość wystąpienia o reparacje za II wojnę światową do Niemiec

  • Autor: PAP/GP
  • 02 sierpnia 2017 10:24
Sejm analizuje możliwość wystąpienia o reparacje za II wojnę światową do Niemiec Reparacje wojenne znaczyłyby, że Republika Federalna powinna zwrócić Polsce nie tylko wartość zniszczonego i zagrabionego mienia, ale także odsetki za lata które minęły od wojny. (fot.:youtube.com)

- Biuro Analiz Sejmowych (BAS) ma przygotować informację dotyczącą możliwości domagania się przez Polskę odszkodowań za straty wojenne od Niemiec - poinformował w środę (2 sierpień) poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. Analiza ma być gotowa do 11 sierpnia.

- Czy w świetle prawa międzynarodowego Rzeczpospolita Polska może domagać się roszczeń odszkodowawczych od Niemiec za straty materialne i osobowe spowodowane agresją niemiecką podczas II wojny światowej? Jeśli odpowiedź na w/w pytanie będzie pozytywna, proszę o wskazanie trybu i formy dochodzenia roszczeń - brzmi pierwsze z pytań skierowanych 12 lipca do BAS przez Mularczyka.

Polityk zapytał też w piśmie, czy inne kraje, które zostały dotknięte agresją Niemiec podczas II wojny światowej, dochodziły od tego kraju roszczeń odszkodowawczych za poniesione straty materialne i osobowe.

- Chcę zebrać wszystkie informacje na ten temat i zastanowić się nad dalszymi krokami w tym temacie. Chcę, aby wszystko było przygotowane profesjonalnie - tłumaczył Mularczyk, który dodał, że BAS przygotowanie opinii zlecił ekspertom zewnętrznym.

Podczas lipcowej konwencji Zjednoczonej Prawicy prezes PiS Jarosław Kaczyński zwracał uwagę, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne szkody wojenne, których tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś.

- Straty w ludziach, w elitach, są właściwie nie do odrobienia, to trzeba 5, czy 7 pokoleń, żeby to nadrobić - jakikolwiek odszkodowanie? Nie - podkreślił prezes PiS. - Polska się nigdy nie zrzekła tych odszkodowań. Ci, którzy tak sądzą są w błędzie (...) - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA