REKLAMA

Sejm: Będzie praca w komisji nad Uniwersytetem Medycznym w Bydgoszczy

  • Autor: PAP/GP
  • 01 kwietnia 2016 18:30
Sejm: Będzie praca w komisji nad Uniwersytetem Medycznym w Bydgoszczy Poseł Zbigniew Pawłowicz, PO: Dlaczego Bydgoszcz największe miasto województwa, ósme miasto w kraju, liczące 360 tys. mieszkańców zostaje pozbawione możliwości kreowania i realizacji własnych strategii rozwoju. (fot.:Adrian Grycuk/wikipedia.org/CC BY-SA 3.0 PL)

Obywatelski projekt ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Medycznego im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, którego pierwsze czytanie odbyło się w piątek (1 kwietnia), został skierowany do Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Według obywatelskiego projektu ustawy, pod którym zebrano 160 tys. podpisów poparcia, Uniwersytet Medyczny im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy miałby powstać na bazie Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Collegium Medicum powstało w 2004 r. w wyniku włączenia Akademii Medycznej im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy do UMK; na wniosek senatu AM.

Inicjator projektu ustawy poseł Zbigniew Pawłowicz (PO) przekonywał w Sejmie, że włączenie Akademii Medycznej do Uniwersytetu Mikołaja Kopernika było błędem, a Collegium Medicum w UMK jest traktowane w sposób drugorzędny. Zaznaczył, że akademie medyczne, które zostały przekształcone w uniwersytety medyczne rozwijają się znacznie lepiej.

Pawłowicz pokreślił, że potencjał Collegium Medicum spełnia kryteria utworzenia samodzielnego Uniwersytetu Medycznego.

Przeczytaj: Posłowie analizują ustawę o elektrowniach wiatrowych

Podał m.in., że Collegium ma trzy wydziały: lekarski, farmaceutyczny i nauk o zdrowiu, prowadzi 15 kierunków studiów, posiada sześć uprawnień do doktoryzowania i trzy uprawnienia do habilitowania. Zatrudnionych jest 1191 pracowników, z których 649 to nauczyciele akademiccy, w tym 56 profesorów, a także kształci 5885 studentów.

- Dlaczego Bydgoszcz największe miasto województwa, ósme miasto w kraju, liczące 360 tys. mieszkańców zostaje pozbawione możliwości kreowania i realizacji własnych strategii rozwoju publicznych uczelni medycznej istniejącej na terenie miasta. To pytanie stawiają mieszkańcy Bydgoszczy i dlatego podjęta została obywatelska inicjatywa ustawodawcza - mówił poseł.

Podkreślił, że utworzenie samodzielnej uczelni medycznej pozwoliłby na stworzenie w Bydgoszczy silnego ośrodka akademickiego, zawiązanie w mieście związku uniwersytetów.

Posłowie z woj. kujawsko-pomorskiego zdominowali dyskusję podczas pierwszego czytania projektu ustawy, a ich opinie były podzielone nie w zależności od przynależności klubowej, a od reprezentowanego okręgu wyborczego. Posłowie z okręgu bydgoskiego popierali projekt utworzenia samodzielnej uczelni, a posłowie z okręgu toruńsko-włocławskiego byli przeciwni.

Nawet posłowie przeciwni powołaniu Uniwersytetu Medycznego byli za skierowaniem projektu ustawy do komisji sejmowej, m.in. ze względu na podpisy pod nim 160 tys. osób.

Występujący w imieniu rządu wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Aleksander Bobko również zaproponował skierowanie projektu ustawy do komisji i zachęcał do porozumienia.

Przeczytaj: Beata Szydło podsumowała pierwszy dzień programu 500 plus

- W sposób oczywisty jestem za tym, aby tę ustawę skierować do komisji, aby szukać rozwiązań. Zapewne są możliwe takie rozwiązania, nie tylko zerojedynkowe - odrzucenie albo zaakceptowanie w takiej formie jak proponują wnioskodawcy. Zdaje się, że rysują się takie możliwości, bardziej koncyliacyjne. Zgoda buduje, niezgoda rujnuje. Jestem przekonany, że w takim duchu ta ustawa będzie procedowana - powiedział Bobko.

Wiceminister przyznał, że oczywistą sprawą jest, że przy rozpatrywaniu sprawy powinna być uwzględniona konstytucyjna zasada autonomii uczelni. Zwrócił też uwagę, że sama operacja odłączenia Collegium Medicum byłaby skomplikowana, a nowa uczelnia musiałaby potwierdzić wszystkie posiadane uprawnienia.

Bobko zaznaczył, że negatywne stanowiska w sprawie podziału UMK przedstawiły Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA