REKLAMA

Sejm: Drugi dzień posiedzenia. Będzie o Zatoce Gdańskiej i gen. Zaruskim

  • Autor: GP
  • 26 stycznia 2017 07:55
Sejm: Drugi dzień posiedzenia. Będzie o Zatoce Gdańskiej i gen. Zaruskim Na mównicy poseł Krzysztof Mieszkowski (Nowoczesna) w czasie pierwszego dnia 34. posiedzenia Sejmu. (fot.:Kancelaria Sejmu/twitter.com)

• Trwa 34. posiedzenie Sejmu. Dziś drugi dzień prac.
• Połowę dnia zajmą informacje o sprawach bieżących, drugą - czytania projektów, w tym projekt o budowie drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską.
• Sejm zakończy pracę w czwartek (26 stycznia) uchwałą dotyczącą osoby gen. Mariusza Zaruskiego i blokiem głosowań.

W czwartek (26 stycznia) obrady Sejmu potrwają od 9. do 21.30.

Znaczną część drugiego dnia posiedzenia zajmą tzw. sprawy bieżące, to znaczy sprawozdania z działań rządu i administracji, które nie mają charakteru plac legislacyjnych. Miedzy 9. a 13. z mównicy będzie można usłyszeć posłanki Joannę Borowiak, Lidię Burzyńską, Annę Milczanowską, czy Krystynę Wróblewską (politycy PiS), które będą referować inicjatywę MSWiA - proces przywracania posterunków Policji.

Inne tematy, które mają być poruszone w tym bloku obrad to: zmiany algorytmu finansowania szkolnictwa wyższego, pytania posłanek PO w sprawie zapowiedzi wypowiedzenia przez rząd PiS Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Rząd zaprzeczał jakoby trwały prace na ten temat. Ponadto w pytaniach bieżących pojawi się sprawa gmachu Muzeum II Wojny Światowej.

O 13. zaczną się czytania i zostanie złożone sprawozdanie komisji. Harmonogram przewiduje, że ta część dnia potrwa do 18.30. Zostanie zaprezentowane sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny.

Po sprawozdaniu Sejm wysłucha szeregu czytań nowych projektów:
- pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa,
- pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki,
- pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o inwestycjach w zakresie budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską,
- pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o sołtysach i radach sołeckich.

W projekcie dotyczącym budowy drogi wodnej czytamy:

- Pilna realizacja inwestycji jest niezbędna w celu umożliwienia swobodnego i nieograniczonego dostępu jednostek Marynarki Wojennej i Straży Granicznej do portów Zalewu Wiślanego. Budowa drogi wodnej umożliwi również rozwój gospodarczy regionu, co jednak nie jest nadrzędnym celem realizacji tej inwestycji.

Sejm zakończy prace w czwartek jedną uchwałą i głosowaniami.

Uchwała dotyczy upamiętnienia generała Mariusza Zaruskiego w 150. rocznicę urodzin. Był on politykiem i wojskowym przełomu wieków XIX i XX w. Poza tym był fotografikiem, malarzem, prozaikiem i podróżnikiem. Zmarł w 1941 roku w niewoli NKWD po tym, jak z własnej inicjatywy został aresztowany we Lwowie. Pozostawił po sobie dużą spuściznę pisarską, był kluczową postacią polskiego żeglarstwa i marynarki wojennej.

W ramach głosowań będzie przeprowadzony wybór uzupełniający członka Trybunału Stanu.

Generał Mariusz Zaruski na archiwalnym zdjęciu z 1926 roku. Generał na pierwszym planie z charakterystycznym wąsem, który stał się jego znakiem rozpoznawczym, źródło: wikipedia.org/domena publiczna

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA