REKLAMA

Sejm: Drugi dzień posiedzenia to sprawozdania i prace komisji. Nocą głosowania

  • Autor: GP
  • 14 grudnia 2016 08:15
Sejm: Drugi dzień posiedzenia to sprawozdania i prace komisji. Nocą głosowania Sejm pracuje w pocie czoła. Posłowie są na Wiejskiej od wczesnych godzin porannych do późnego wieczora już drugi dzień. (fot.:twitter.com/kancelariasejmu)

• W środę (14 grudnia) posłowie będą wysłuchiwać sprawozdań z prac komisji.
• Wśród projektów opiniowanych znalazły się m.in. zmiany w służbach, a także projekt dezubekizacyjny MSWiA.
• Po godzinie 20. przewidziano głosowania, w tym wybór sędziego Trybunału Konstytucyjnego, która zastąpi jego obecnego prezesa - Andrzeja Rzeplińskiego.

Sejm kontynuuje posiedzenie, które zaczęło się 13 grudnia. Posłowie w środę (14 grudnia) zaczną pracę w komisjach o 8.15, a obrady parlament ma rozpocząć około godz. 9. W programie obrad plenarnych jest uchwała w sprawie uczczenia pamięci Stanisława Mikołajczyka w 50. rocznicę śmierci. Był to premier RP na uchodźstwie (lata 40 XX w.), działacz ruchu ludowego. Tę inicjatywę zgłosiło PSL. Więcej o jego osobie przeczytasz tutaj.

Dalej posłowie będą wysłuchiwać sprawozdań komisji (do godziny 17.30) w następujących kwestiach: modernizacji Służby więziennej, zmian i modernizacji  Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu, w końcu około południa ma na sali sejmowej pojawić się projekt dezubekizacji.

Tę kwestię ma przedstawić poseł Arkadiusz Czartoryski (PiS). Projekt wzbudza kontrowersje zwłaszcza ze względu na zaproponowany cenzus czasowy, o który oparto klasyfikację osób pracujących na rzecz Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

Około 13.30 posłowie wrócą do ustawy hazardowej. Ten temat poruszyliśmy we wcześniejszym artykule tutaj.

Pomiędzy 15.15 i 18.15 kolejne komisje będą referować swoje prace. W tym bloku na uwagę zasługuje pierwsze czytanie przedstawionego przez Prezydenta Andrzeja Dudę projektu ustawy o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

Andrzej Duda zaapelował o wspólne obchody Święta Niepodległości za dwa lata. (źródło: Kancelaria Prezydenta/prezydent.pl)

Po 18. posłowie zapoznają się ze sprawozdaniem Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o instytutach badawczych.

Wieczór w Sejmie to dwa tematy: Uchwała o nazwaniu roku 2017 Rokiem 300-lecia Koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Posłowie także zaopiniują Sprawozdanie Komisji o przedstawionym przez Prezydium Sejmu projekcie uchwały w sprawie uczczenia 75. rocznicy śmierci Marszałka Polski Edwarda Śmigłego-Rydza.

Głosowania zaczną się wieczorem o godzinie 20.00 i mają potrwać do 23.30. W tym bloku głosowań Sejm wybierze następcę prezesa Andrzeja Rzeplińskiego. Ma nim być Michał Warciński. O tym wyborze przeczytasz więcej tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA