REKLAMA

Sejm: Helsińska Fundacja Praw Człowieka apeluje o odrzucenie noweli TK

  • Autor: GP
  • 05 lipca 2016 18:28
Sejm: Helsińska Fundacja Praw Człowieka apeluje o odrzucenie noweli TK Analiza Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka podkreśla, że w projekcie znalazł się przepis pozwalający mniejszości czterech sędziów blokować niemal wszystkie decyzje dotyczące ustroju państwa. (fot.:hfhr.pl)

• Helsińska Fundacja Praw Człowieka apeluje w stanowisku do Sejmu o oddalenie nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym (TK).
• Fundację niepokoją zapisy dotyczące mniejszości czterech sędziów, którzy mogą blokować i paraliżować działanie Trybunału.
• Fundacja zaznacza, że posłowie w komisji nie zdecydowali się zaimplementować propozycji Komisji Weneckiej Rady Europy.

Sejm we wtorek (7 czerwca) debatował o nowych propozycjach większości dotyczących Trybunału Konstytucyjnego (TK). Sejmowa komisja w zeszłym tygodniu (29 czerwca) przygotowała szereg rozwiązań, które opozycja już uznała za niekompromisowe, a Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) jasno podejrzewa o niekonstytucyjność.

Kolejnym podmiotem, który uznał, że propozycja jest niebezpieczna z punktu widzenia polskiego ustroju jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka (HFPC).

- Prace Komisji opierały się w całości na pierwotnym projekcie autorstwa klubu poselskiego Prawa i Sprawiedliwości - podkreślono w stanowisku organizacji pozarządowej. - Ponownie w pracach komisji nie uwzględniono żadnych opinii wskazujących na niekonstytucyjność projektu. Opinie takie zgłaszało Biuro Legislacyjne Sejmu, opozycja parlamentarna i organizacje pozarządowe.

Analiza Fundacji podkreśla, że w projekcie znalazł się zapis pozwalający mniejszości czterech sędziów blokować niemal wszystkie decyzje dotyczące ustroju państwa, ponadto do samych sędziów będzie należało definiowanie, które wyroki dotyczą tej materii.

Czytaj: Prace komisji nad nowelą o TK miały przebiegać bez obecności kamer

- Złożenie sprzeciwu powoduje automatyczne odroczenie narady o 3 miesiące. Po tym terminie w trakcie ponownej narady 4 sędziów może złożyć kolejny sprzeciw, który oprócz odroczenia sprawy o ten sam okres powoduje to, że Trybunał orzeka w danej sprawie większością kwalifikowaną dwóch trzecich głosów. Brak zebrania wymaganej większości skutkuje umorzeniem postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym - podkreślono.

W ocenie HFPC takie zapisy będą paraliżować TK i nie można dopuścić do takiej sytuacji.

Dalej następuje analiza, w której podkreśla się, że zaproponowany projekt nie ma wiele wspólnego z rekomendacjami Komisji Weneckiej Rady Europy, która badała polskie prawo dotyczące TK.

W konkluzji HFPC pisze:

- Wszelkie te okoliczności skłaniają HFPC do przyjęcia tezy, że omawiana propozycja stanowi kolejną próbę podporządkowania Trybunału Konstytucyjnego władzy wykonawczej. Równocześnie wprowadza ona mechanizmy pozwalające na blokowanie Trybunału w wypełnianiu jego ustrojowej roli. Z tych względów HFPC apeluje do Sejmu RP o nieprzyjmowanie przedmiotowej ustawy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA