REKLAMA

Sejm: Kolejny dzień obrad. Czym zajmą się posłowie na posiedzeniu?

  • Autor: PAP/AT
  • 27 października 2017 09:38
Sejm: Kolejny dzień obrad. Czym zajmą się posłowie na posiedzeniu? Kolejny dzień obrad w Sejmie (fot.sejm.gov.pl/Krzysztof Białoskórski)

W piątek (27 października) Sejm wznowił zakończone w czwartek (16 października) obrady.

• Sejm rozpoczął ostatni dzień obrad.

• W bloku głosowań zdecyduje m.in. o projekcie noweli ustawy o ewidencji ludności, projekcie ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej oraz projekcie nowelizacji ustawy o cudzoziemcach.

• Posłowie zajmą się też projektem zmian w Ordynacji podatkowej.

Na początku głosowań posłowie przyjęli przez aklamację uchwałę ws. ustanowienia roku 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta.

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o cudzoziemcach zakłada m.in., że cudzoziemcy spoza UE będą mieli możliwość uzyskania zezwolenia na pobyt czasowy w Polsce w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa z innego kraju.

Sejm będzie też głosował nad projektem uchwały w sprawie uczczenia 95. rocznicy powstania Związku Polaków w Niemczech, nad rządowym projektem ustawy o finansowaniu zadań oświatowych oraz nad projektem o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. W bloku głosowań posłowie zdecydują o projekcie zmian w Ordynacji podatkowej oraz o zamianach w ustawie o podatku akcyzowym oraz ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych.

Posłowie zagłosują też nad projektem zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. W porządku głosowań jest także projekt zmian w ustawie o ewidencji ludności, rządowy projekt ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej oraz Prawo o ustroju sądów wojskowych, projekt zmian w ustawie o repatriacji oraz ustawy o cudzoziemcach.

Posłowie zagłosują również za wnioskiem o odrzucenie w pierwszym czytaniu m.in. rządowego projektu nowelizacji ustawy budżetowej na 2017 r. oraz projektu zmian w ustawie okołobudżetowej na 2017 r. Zmiany miałyby m.in. umożliwić wypłatę ok. 2,3 mld zł z tytułu deputatów węglowych, prawie 1 mld zł rekompensat dla telewizji i radia publicznego, 88 mln zł na szkolne gabinety lekarskie.

Pod głosowanie poddana zostanie również poprawka Senatu do nowelizacji Prawa prasowego, zakładającą, że grzywną karane byłoby opublikowanie "dosłownie cytowanej wypowiedzi" bez umożliwienia jej autoryzacji.

Sejm rozpatrzy także projekt noweli ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin. Przepisy dotyczą stworzenia nowego (zwolnionego od podatku dochodowego od osób fizycznych) świadczenia pieniężnego dla inwalidów wojennych w kwocie 850 zł dla inwalidów I i II grupy oraz 637,50 zł dla inwalidów III grupy. Projekt jest realizacją petycji skierowanej przez Związek Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA