REKLAMA

Sejm kontynuuje posiedzenie

  • Autor: PAP/JS
  • 20 lipca 2016 09:17
Sejm kontynuuje posiedzenie W porządku obrad znalazły się także projekty uchwał Sejmu ws. ustanowienia 11 lipca Dniem Pamięci o Polakach - Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej (fot. Sejm/twitter)

Sejm, który po godz. 9. kontynuuje posiedzenie, zajmie się m.in. sprawozdaniem sejmowej komisji finansów, dotyczącym wykonania budżetu państwa w minionym roku i zdecyduje o udzieleniu absolutorium rządowi.

W przyjętym wcześniej przez rząd sprawozdaniu z wykonania budżetu w 2015 r. napisano, że w zeszłym roku do kasy państwa wpłynęły dochody w wysokości 289,1 mld zł, wydatki wyniosły 331,7 mld zł, a deficyt sięgnął 42,6 mld zł. Ubiegłoroczny deficyt okazał się o prawie 15 proc. (7,3 mld zł) niższy od zaplanowanych 49 mld 980 mln zł.

W porządku obrad znalazły się także projekty uchwał Sejmu ws. ustanowienia 11 lipca Dniem Pamięci o Polakach - Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej oraz oddania hołdu ofiarom ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II RP.

We wtorek nad projektami upamiętniającymi ofiary rzezi wołyńskiej, złożonymi przez PiS, PSL i PO, pracowali posłowie z sejmowych komisji: łączności z Polakami za granicą oraz kultury i środków masowego przekazu. Posłowie zgodzili się, by podstawowym projektem, do którego były zgłaszane poprawki, był projekt PiS.

W projekcie uchwały Sejmu dot. Wołynia, który zaakceptowały sejmowe komisje, znajduje się m.in. stwierdzenie, że "ofiary zbrodni popełnionych przez ukraińskich nacjonalistów nie zostały w sposób należyty upamiętnione, a masowe mordy nie zostały nazwane ludobójstwem". W projekcie zapisano też, że Sejm - na mocy uchwały - ustanawia 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Sejm oddaje w niej hołd "obywatelom II Rzeczypospolitej bestialsko pomordowanym przez ukraińskich nacjonalistów".

Czytaj też: Komisja śledcza ds. Amber Gold stała się faktem. Kto w składzie?

Sejm będzie też kontynuował prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Propozycja zakłada obniżenie stawki podatku dochodowego od osób prawnych z 19 do 15 proc. dla małych podatników i dla podatników rozpoczynających działalność w pierwszym roku podatkowym.

Posłowie wysłuchają ponadto sprawozdania komisji, dotyczącego "informacji o poręczeniach i gwarancjach udzielonych w 2015 roku przez Skarb Państwa, niektóre osoby prawne oraz Bank Gospodarstwa Krajowego". Kolejny punkt posiedzenia Sejmu, to informacja o realizacji ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych.

Sejm będzie również kontynuował pracę nad poselskim projektem nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz rządowym projektem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA