REKLAMA

Sejm kontynuuje posiedzenie

  • Autor: PAP/JS
  • 21 lipca 2016 09:17
Sejm kontynuuje posiedzenie Posłowie wysłuchają informacji rządu na temat Brexitu (fot. Sejm.twitter)

• Sejm, który po godz. 9 wznowił obrady, ma głosować nad powołaniem prezesa Instytutu Pamięci Narodowej; kandydatem na to stanowisko jest dr Jarosław Szarek.
• Posłowie wysłuchają też informacji rządu na temat Brexitu.

Posłowie będą też głosowali nad sprawozdaniem z wykonania budżetu państwa za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2015 r. wraz z przedstawioną przez NIK analizą wykonania budżetu państwa i założeń polityki pieniężnej w 2015 r. oraz zdecydują o udzieleniu absolutorium rządowi.

Ubiegłoroczny budżet przygotowała i w większości realizowała koalicja PO-PSL, z kolei bankiem centralnym i RPP kierował w minionym roku poprzednik Adama Glapińskiego, Marek Belka.

W przyjętym wcześniej przez rząd sprawozdaniu z wykonania budżetu w 2015 r. napisano, że w zeszłym roku do kasy państwa wpłynęły dochody w wysokości 289,1 mld zł, wydatki wyniosły 331,7 mld zł, a deficyt sięgnął 42,6 mld zł. Ubiegłoroczny deficyt okazał się o prawie 15 proc. (7,3 mld zł) niższy od zaplanowanych 49 mld 980 mln zł.

Po południu posłowie wysłuchają informacji rządu na temat wyniku zakończonego w Wielkiej Brytanii referendum w sprawie dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej oraz informacji w sprawie skutków nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Wiceszef MSZ Konrad Szymański powiedział PAP, że premier przedstawi informację na temat przygotowań polskiego rządu do "określenia palety spraw i interesów Polski związanych z samym przebiegiem procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii oraz z ukształtowaniem nowych relacji". "To są prace zaawansowane. Mamy coraz bardziej wyrobione zdanie co do tego, w jaki sposób ten proces powinien przebiegać z korzyścią dla polskich obywateli i przedsiębiorców" - mówił wiceminister.

Brytyjczycy opowiedzieli się w czerwcowym referendum za opuszczeniem UE. Za Brexitem zagłosowało 51,9 proc. wyborców, a 48,1 proc. za pozostaniem we Wspólnocie. W wyniku decyzji o opuszczeniu UE do dymisji podał się premier Wielkiej Brytanii David Cameron, a jego następczynią została Theresa May, której jednym z głównych zadań będzie negocjacja z państwami UE warunków i terminu wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE.

Skutków Brexitu obawiają się m.in. mieszkający na Wyspach Polacy. Ponad 850 tys. Polaków stanowi największą grupę narodową wśród obcokrajowców mieszkających w Wielkiej Brytanii. Według badań opinii co drugi mieszkający w Wielkiej Brytanii rodak ma obawy, czy wyjście tego kraju z Unii nie doprowadzi do wprowadzenia wiz, pozwoleń na pracę lub innych procedur administracyjnych.

Kolejny punkt posiedzenia Sejmu, to informacja o działalności Sądu Najwyższego w roku 2015. Posłowie będą też kontynuowali prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o usługach turystycznych oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA