REKLAMA

Sejm: Kosiniaka-Kamysza cieszy pierwsze czytanie emerytur PSL. Będzie świadczenie po 40 latach pracy?

  • Autor: GP
  • 22 lipca 2016 10:11
Sejm: Kosiniaka-Kamysza cieszy pierwsze czytanie emerytur PSL. Będzie świadczenie po 40 latach pracy? Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz w otoczeniu posłów Stronnictwa w Sejmie. (fot.:psl.pl)

● Władysław Kosiniak-Kamysz nie jest entuzjastą nocnych prac nad obywatelskimi projektami ustaw w Sejmie.
● Polityka cieszy, że obywatelski projekt PSL o emeryturach przeszedł pierwsze czytanie.
● Inną reakcję u polityka wywołują pytania o potraktowanie rolników w rządowych planach emerytalnych.
● Wobec kwestii wołyńskiej w Sejmie, Kamysz chce nazywania wydarzeń z lat 40. XX wieku ludobójstwem. Smuci go, że Sejm podejmuje uchwały dotyczące tej sprawy już po 11 lipca br.

Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL, po burzliwej nocy w Sejmie, odpowiadał na pytania w Polskim Radio. Posłowie debatowali o emeryturach i Trybunale Konstytucyjnym w nocy z czwartku na piątek (z 21 na 22 lipca).

Polityk większość rozmowy na antenie rozgłośni poświęcił propozycji emerytalnej PSL. Projekt partia zgłosiła na drodze obywatelskiej propozycji zmiany prawa, tzn. widnieje pod nim sto tysięcy podpisów obywateli.

- Zwracałem uwagę Marszałkowi, że jeśli są obywatelskie projekty to należy debatować nad nimi w czasie gdy obywatele mogą oglądać obrady w telewizji - referował swoje zabiegi o kolejność rozpatrywania wniosków w Sejmie Kosiniak-Kamysz. Debata nad projektem odbyła się w nocy co przeszkadzało, w ocenie posła, w odbiorze społecznym tej ważnej ustawy.

- Nikt nie zgłosił poprawek w pierwszym czytaniu - przypomniał wydarzenia poprzedniej nocy polityk PSL. - Nie odrzucono projektu, a to już jest sukces.

Propozycja obywatelska PSL ws. emerytura opiera się o rozwiązanie 40 lat pracy. "To propozycja szczególnie dobra dla osób, które w młodym wieku rozpoczynają pracę" - piszą na swojej stronie o pomyśle politycy PSL. W czwartek Sejm skierował ten projekt do prac komisyjnych.

Kosiniak-Kamysz nawiązał w tym temacie też do obietnicy wyborczej prezydenta Andrzeja Dudy, który obiecał powrót do wieku emerytalnego sprzed reformy rządu Donalda Tuska.

Kto w temacie emerytur zapomina o rolnikach?

Konturując ten temat, poruszono w rozmowie kwestię rolników w systemie emerytalnym. Wedle relacji polityka PSL w rozwiązaniach przygotowanych przez rząd i PiS nie ma wzmianki o preferencyjnym potraktowaniu tej grupy zawodowej.

- To wczoraj potwierdzano - mówił Kamysz. - Nie będzie woli przedłużenia wieku emerytury dla rolników. My chcemy tę propozycję przedłużyć o kolejne 5 lat.

Polityk zaatakował PiS w tym kontekście argumentując, że Prawo i Sprawiedliwość uzyskało duże poparcie polskiej wsi w wyborach parlamentarnych w 2015 roku, a słowem się nie zająknęło o zmianach w emeryturach rolniczych.

- PiS pokazuje, że nie chce przedłużenia tej propozycji dla rolników - mówił. - To nie Platforma się mieniła obroną polskiej Wsi, tylko PiS. Teraz PiS tak dziękuje polskiej wsi - ironizował Kamysz.

W poprzedniej kadencji Sejmu PSL walczyło w ramach koalicji rządzącej z Platformą, o zachowanie lub przynajmniej preferencyjne traktowanie rolników w ramach zmian emerytalnych.

Uchwała o Wołyniu w ocenie PSL za późno

Ostatnim tematem, o którym rozmawiał w Polskim Radio Kamysz była kwestia uchwały wołyńskiej, którą Sejm przegłosuje w piątek (22 lipca). Tutaj z powodu Nowoczesnej istnieje niebezpieczeństwo, że uchwała nie będzie przyjęta przez aklamację, jednogłośnie.

- Wnosiliśmy tę uchwałę od wielu lat - przypominał Kamysz. - I Kukiz'15, i my chcemy by nazwać te wydarzenia "ludobójstwem". Szkoda tylko, że uda się to dopiero po 11 lipca br. - ubolewał polityk PSL.

Kamysz zapowiedział też, że PSL będzie wnosić o to by 12 lipca był dniem pamięci ofiar polskiej wsi. - To nasz obowiązek moralny i tu nie ma przestrzeni do kompromisu - konstatował Kamysz.

Na Wołyniu wymordowano wielu Polaków, mieszkających na kresach wschodnich II Rzeczpospolitej. Wydarzenia te miały miejsce w latach 40. XX wieku. Zbrodni tej dopuścili się Ukraińcy. Ocena tych wydarzeń dzieli polskich i ukraińskich historyków, a wraz z nimi polityków.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • jaś 2016-07-23 09:57:21
    I co z tego, że mam 65 lat życia i 48 lat pracy fizycznej (pracuję od 17-go roku życia, od 01-08-1968 r.) bo zanim projekty PIS-u lub PSL-u wejdą w życie, to będę miał ponad 66 lat życia (ur. 1951 r.) czyli wiek emerytalny uchwalony przez PO i ponad 49 lat pracy fizycznej. Do października 2017 r. jest jeszcze 1 rok i 3 m-ce. PO podwyższyło wiek emerytalny w dwa tygodnie, a ustawa weszła w życie po 7-miu miesiącach. PIS potrzebuje ponad 2 lata, by powrócić do poprzedniego wieku emerytalnego. Dla mnie te ustawy będą nic nie warte.
  • betty991 2016-07-22 16:03:36
    Kamysz powinien zamknąć płaszcze bo miał 8 lat na wprowadzanie reform a nie zrobił nic, pajacREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA