REKLAMA

Sejm nie zgodził się na odrzucenie informacji szefa MSZ

  • Autor: PAP/AS
  • 30 stycznia 2016 10:59
Sejm nie zgodził się na odrzucenie informacji szefa MSZ Szef MSZ Witold Waszczykowski (fot. Krzysztof Białoskórski/sejm.gov.pl)

Sejm nie zgodził się w piątek 29 stycznia na odrzucenie informacji o priorytetach polskiej polityki zagranicznej w 2016 roku przedstawionej przez szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego. Wniosek o odrzucenie złożyła podczas debaty PO.

Za odrzuceniem informacji było 186 posłów, przeciw - 243, 18 wstrzymało się od głosu.

Waszczykowski, przedstawiając w piątek w Sejmie priorytety polskiej dyplomacji na 2016 rok ocenił, że horyzont wyzwań, jakie stoją przed Polską i Europą w najbliższych latach, wyznaczają m.in. erozja dotychczasowego, pozimnowojennego porządku światowego, kryzys projektu europejskiego oraz "powrót polityki siły" we wschodnim i południowym sąsiedztwie UE.

Ocenił, że w 2016 roku Polska będzie musiała zmierzyć się z trzema wielkimi kryzysami, które dotknęły Europę: z kryzysem bezpieczeństwa, kryzysem sąsiedztwa oraz kryzysem samego projektu europejskiego. Według ministra najwięcej obaw budzi polityka naszego wielkiego sąsiada na wschodzie, która zmierza do rewizji porządku europejskiego; Rosja zmierza do poszerzania własnej strefy wpływów i rozbudowuje potencjał militarny. Minister zadeklarował, że priorytetem rządu będzie zapewnienie państwu i obywatelom szeroko rozumianego bezpieczeństwa - militarnego i stabilności naszych granic oraz gospodarczego.

Zapowiedział, że fundamentami prowadzonej przez polski rząd polityki mają być: zasady suwerenności państw i solidarnej współpracy z partnerami na rzecz osiągania wspólnych celów, prawo międzynarodowe, wartości świata demokratycznego oraz "wymiana gospodarcza" i "wzajemne poznawanie się społeczeństw". Podkreślił, że w kwestii relokacji uchodźców Polska nie uchyla się od podjętych przez poprzedni rząd zobowiązań; niezbędnym warunkiem przyjęcia uchodźców w Polsce będzie m.in. pełna weryfikacja tożsamości.

Szef MSZ zapowiedział też m.in. współpracę polityczną i gospodarczą z USA, nacisk na rozwój relacji z krajami Europy Środkowo-Wschodniej - w tym z Grupą Wyszehradzką - oraz Wielką Brytanią, wsparcie dla integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy, przyjazne i szczere stosunki z Niemcami. Minister zaznaczył też, że w interesie Polski i Europy leżą pragmatyczne stosunki z Rosją. Jak dodał, nie jest to łatwe, zważywszy na odmienne podejście do stosunków międzynarodowych, które nasi sąsiedzi traktują nie jako sferę współpracy, ale geopolitycznej rywalizacji.

Według ministra podstawą bezpieczeństwa polskiego, europejskiego i transatlantyckiego powinno pozostać NATO. Jak dodał, Polska powinna też zabiegać o zachowanie jedności UE i równość reguł dla wszystkich krajów członkowskich, a także o równowagę pomiędzy integracją, a suwerennością państw członkowskich. Jak mówił, oczekujemy w toku przygotowań do szczytu NATO w Warszawie silnego wsparcia Stanów Zjednoczonych na rzecz wzmacniania bezpieczeństwa flanki wschodniej Sojuszu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA