REKLAMA

Sejm nie zgodził się na odrzucenie ustawy o działaniach antyterrorystycznych

  • Autor: PAP/JS
  • 10 czerwca 2016 14:09
Sejm nie zgodził się na odrzucenie ustawy o działaniach antyterrorystycznych Za odrzuceniem ustawy było 157 posłów, 246 było przeciw, trzech wstrzymało się od głosu (fot. sejm/twitter)

• Sejm podczas głosowań nie przyjął wniosku Platformy Obywatelskiej o odrzucenie ustawy o działaniach antyterrorystycznych.
• Teraz Izba głosuje poprawki do ustawy.

Za odrzuceniem ustawy było 157 posłów, 246 było przeciw, trzech wstrzymało się od głosu.

Tylko jedna z poprawek, do których głosowania przeszedł teraz Sejm, uzyskała pozytywną opinię komisji administracji i spraw wewnętrznych, która pracowała nad projektem. Oprócz 24 poprawek Sejm odniesie się do zgłoszonych wniosków mniejszości.

Podczas czwartkowego posiedzenia większość komisji rekomendowała odrzucenie zgłoszonych przez PO, Kukiz'15 i Nowoczesną poprawek, w tym wniosku o odrzucenie ustawy. Pozytywną opinię otrzymała zgłoszona przez PiS poprawka porządkująca.

Posłowie nie zaopiniowali pozytywnie poprawki Kukiz'15, by wprowadzić do ustawy pojęcie incydentu o charakterze terrorystycznym, by np. zagubienie dokumentu tożsamości nie było traktowane jak zagrożenie terrorystyczne. Negatywną opinię komisji otrzymały też poprawki PO i Nowoczesnej, by była kontrola sądowa kontroli operacyjnej cudzoziemców podejrzewanych o terroryzm.

Czytaj też: Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu o Radzie Mediów Narodowych

Większość komisji nie poparła też poprawek dotyczących usuwania odcisków palców, wizerunków twarzy cudzoziemców i ich profili DNA, gdy okażą się niezwiązane ze sprawą terrorystyczną, uzyskiwania zgody sądu przez szefa ABW na dostęp do danych wrażliwych - m.in. o pochodzeniu, poglądach politycznych, religii, przynależności związkowej, stanie zdrowia, nałogach czy życiu seksualnym.

Przepadły w głosowaniu w komisji również poprawki ograniczające zakres testów bezpieczeństwa systemów informatycznych, które pozwalają ABW łamać w ramach takich testów zabezpieczenia.

Podstawowym celem ustawy ma być zwiększenie bezpieczeństwa obywateli - mają być zapewnione lepsza koordynacja działań służb i ich skuteczne działania w przypadku przestępstwa o charakterze terrorystycznym. Projekt zakłada m.in. wprowadzanie stopni alarmu terrorystycznego - przy trzecim i najwyższym, czwartym - będzie można zakazać zgromadzeń publicznych lub imprez masowych. Głównym koordynatorem polityki antyterrorystycznej i osobą odpowiedzialną za zapobieganie zdarzeniom o charakterze terrorystycznym będzie szef ABW.

ABW ma uzyskać swobodny dostęp do wszelkich rejestrów publicznych. Będzie można zarządzić na 3 miesiące działania operacyjne ABW wobec cudzoziemca podejrzanego o działalność terrorystyczną - na co nie będzie potrzebna zgoda sądu, jak w przypadku obywatela Polski. Sąd mógłby decydować o blokowaniu treści w internecie na 30 dni. Wprowadzony ma być obowiązek rejestracji danych osób już mających lub kupujących karty pre-paid. Podejrzanych o działania terrorystyczne będzie można, za zgodą sądu, zatrzymać ma 14 dni. Rewizji będzie można dokonywać przez całą dobę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • wdzivny 2016-06-10 20:02:40
    Tu najlepiej widać o co chodzi Kaczystom z tzw suwerennością. Chodzi o suwerenność dla władzy, by dowolnie mogła ujarzmiać Polaków, oczywiście 2 kategorii, na nieogfraniczomą swawolę "prawdziwych" Polaków. ( prawdziwi, to ci ze wschodu, co brzydzą się uczciwą pracą!)REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA