REKLAMA

Sejm. Nowoczesna boi się wypowiedzenia konwencji antyprzemocowej

 • Autor: GP
 • 07 grudnia 2016 12:38
Sejm. Nowoczesna boi się wypowiedzenia konwencji antyprzemocowej Kamila Gasiuk-Pihowicz: W ciągu roku od ratyfikowania konwencji nie wydarzyło się nic, co wieszczyli prawicowi politycy PiS. (fot.:Nowoczesna/youtube.com)

• Posłanki Nowoczesnej wyraziły zaniepokojenie medialnymi informacjami, jakoby resort rodziny szukał możliwości wypowiedzenia przez Polskę konwencji o przeciwdziałaniu przemocy domowej.
• - Trzy kobiety giną tygodniowo od przemocy domowej - mówiła Monika Rosa (Nowoczesna). Poseł tą statystyką uzasadniała konieczność obowiązywania konwencji w Polsce.
• Do pytań o konwencję, skierowanych do rządu, dołączyła się pozaparlamentarna, lewicowa partia Razem.

Posłanki Nowoczesnej - Kamila Gasiuk-PihowiczMonika Rosa - w Sejmie wyrażały obawy o obowiązywanie w Polsce Konwencji antyprzemocowej wobec kobiet.

- Apelujemy do rządu RP, by stanął po stronie ofiar, słabszych - mówiła Gasiuk-Pihowicz. - W odniesieniu do tej konwencji nie można kierować się krótkowzrocznymi kalkulacjami politycznymi. To sprawa fundamentalna.

W pierwszych dniach grudnia pojawiły się informacje medialne, że rząd PR próbował zaciągnąć opinii prawnej o możliwości wypowiedzenia tego międzynarodowego dokumentu. O taką ekspertyzę miało zabiegać Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Czytaj: Czego boi się PiS? Odpowiadał poseł Nowoczesnej

Posłanka Nowoczesnej zaapelowała do strony rządzącej, by ostrożnie podchodziła do tego tematu i by nie dała wprowadzić w tę sprawę ideologii. - W ciągu roku od ratyfikowania konwencji nie wydarzyło się nic, co wieszczyli prawicowi politycy PiS - dodawała swoje obserwacje polityk Nowoczesnej.

Przeciwnie, polityk formacji Ryszarda Petru zaakcentowała, że sądy w Polsce powoływały się na konwencję, co podniosło poziom ochrony przed przemocą w naszym kraju.

Wedle danych posłanek Nowoczesnej trzy kobiety na tydzień giną w wyniku przemocy domowej, której przeciwdziała omawiana konwencja, źródło: pixabay.com/domena publiczna

Monika Rosa następnie dopowiedziała, że formacja kieruje apel do innych posłów, ministrów rządu Beaty Szydło: - Trzy kobiety giną tygodniowo od przemocy domowej - mówiła. - Przywiązanie do tradycji nie może skazywać ofiary przemocy domowej na samotność. Konwencja z jednej strony zapewnia i walczy o profilaktykę, ale i zapewnić ma ofiarom fundamentalną sprawiedliwość.

Partia Razem także broni konwencji

Tematem zainteresowała się też opozycja pozaparlamentarna. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z zarządu partii Razem pisała na Facebooku:

- Konwencja to bezpiecznik. Zobowiązuje Polskę do ścigania gwałtów z urzędu, do tworzenia schronisk, ośrodków wsparcia i infolinii dla ofiar przemocy domowej. Wymówienie konwencji przez Polskę to realne i ogromne zagrożenie naszych praw. (...) Walka z przemocą domową "kłóci się" z poglądami rządu Prawa i Sprawiedliwości.

Konwencja o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej to dokument z roku 2011, podpisany w Stambule. Konwencję przygotowała Rada Europy. W Polsce została ratyfikowana w 2015 roku.

Czytaj: Petru: Polska nie chce być drugimi Węgrami

Jej głównym zadaniem jest przeciwdziałania wszelkim formom przemocy wobec kobiet na poziomie europejskim. Zobowiązała ona kraje ratyfikujące do nowelizacji prawa pod kontem przemocy seksualnej  wobec kobiet, pomocy ofiarom przemocy seksualnej, itp.

Gdy toczyła się w Polsce debata o ratyfikacji tego dokumentu, część opinii publicznej dopatrywała się w dokumencie uderzenia w tradycyjne pojmowanie rodziny.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (3 komentarzy)

 • makaron530 2016-12-08 09:39:57
  Ze sposobu przedstawiania swych racji, taki dziwny wniosek mi się na suwa; mąż w domu musi mieć ciężki żywot i kto wie, czy to jeden z tysięcy bitych przez żonę i wstydzących się przyznać do tego.
 • wili 2016-12-08 06:18:20
  jak slucham lub czytam wypowiedzi pani piechowicz to tak jak bym sluchal zepsutego radia przeciez ta kobieta jest nienawidzi polski i polakow i robi wszystko aby polske sprzedac a z polakow zrobic niewolnikow kim ona jest przeciez tej kobiety nieda sie sluchac a tym bardziej nie mozna dopuscic aby tacy ludzie w przyszlosci rzadzili w polsce to bedzie 4-rozbior i koniec panstwowosci i niepodleglosci POLSKI
 • Anna 2016-12-07 21:49:47
  Błędy ortograficzne w artykule na stronie"Parlamentarny"to skandal. Ponadto partia "Razem" nie ma przedstawicieli w Parlamencie,więc co tu robi jej opinia w tym miejscu. Lepiej byłoby wyjaśnienie pogladów większości.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA