REKLAMA

Sejm, obrady: Czym zajmą się posłowie?

  • Autor: PAP/AT
  • 05 lipca 2017 09:45
Sejm, obrady: Czym zajmą się posłowie? Sejm rozpoczął drugi dzień obrad. (fot.sejm.gov.pl)

Sejm w środę (5 lipca) rozpoczął drugi dzień obrad. Posłowie zajmą się wotum nieufności dla szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka, projektem nowego Prawa wodnego, a także nowelizacją ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin.

• Podczas posiedzenia Sejm zajmie się m.in. wnioskiem o wotum nieufności dla szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka, złożonym przez Platformę Obywatelską w związku ze sprawą śmierci Igora Stachowiaka na komisariacie we Wrocławiu.

• Pod obrady trafi także projekt nowego Prawa wodnego, który przewiduje wyższe opłaty za pobór wody dla rolników czy energetyki.

• Posłowie będą również obradować nad rządowym projektem nowelizacji ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin.

PO złożyła wniosek o wotum nieufności wobec szefa MSWiA na początku czerwca. Według szefa Platformy Grzegorza Schetyny, Błaszczak ponosi odpowiedzialność "za karygodne rzeczy, jakie dzieją się w polskiej policji". Chodzi o sprawę śmierci Igora Stachowiaka na komisariacie we Wrocławiu w maju 2016 r. Pytany o szanse na odwołanie Błaszczaka w sytuacji, gdy większość w Sejmie ma PiS, Schetyna powiedział, że ważne jest, "by zintegrować wszystkie głosy partii opozycyjnych" i by odbyła się debata nad "rzeczami, które bulwersują opinię publiczną".

Igor Stachowiak w połowie maja ubiegłego roku został zatrzymany na wrocławskim rynku. Według funkcjonariuszy, mężczyzna był agresywny i dlatego musieli użyć paralizatora. Po przewiezieniu na komisariat stracił przytomność i pomimo reanimacji zmarł. Sprawa wróciła po wyemitowaniu reportażu w TVN24, gdzie m.in. pokazano zapis z kamery paralizatora, którego kilkakrotnie użyto wobec mężczyzny. W związku z wydarzeniami sprzed roku, szef MSWiA odwołał komendanta dolnośląskiej policji, jego zastępcę ds. prewencji oraz komendant miejskiego we Wrocławiu. Śledztwo w sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Poznaniu.

Czytaj też: 45. posiedzenie Sejmu. Co w porządku obrad?

Sejm na posiedzeniu zajmie się projektem nowego Prawa wodnego, który przewiduje wyższe opłaty za pobór wody dla rolników czy energetyki. Resort środowiska zapewnia, że mają one wzrosnąć dopiero od 2019 r. Podczas pierwszego czytania projektu posłowie opozycji domagali się jego odrzucenia; argumentowali, że nowe przepisy spowodują radykalne podwyżki opłat dla mieszkańców za wodę, jak i centralizację zarządzania wodami w Polsce.

Sejm zajmie się także rządowym projektem nowelizacji ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin. Dotyczy on realizacji wniosków i rekomendacji zawartych w "Przeglądzie systemów wsparcia rodzin", gdzie znalazły się propozycje zmian w obszarze świadczenia wychowawczego, świadczeń rodzinnych, ściągalności alimentów, opieki nad dziećmi do lat 3 oraz Karty Dużej Rodziny. Izba będzie też pracować nad nowelą ustawy, która ma pozwolić na lepsze wykorzystanie pomocy państwa w zakupie pierwszego mieszkania. Biuro prasowe ministerstwa infrastruktury oszacowało, że zmienione przepisy umożliwią pomoc w zakupie pierwszego mieszkania lub domu ok. 4 tys. gospodarstw domowych.

W czwartek (6 lipca) będzie przerwa w obradach, na czas wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa. Sejm wznowi posiedzenie w piątek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA