REKLAMA

Sejm odesłał do komisji projekt nowelizacji ustawy o TK. A komisja przełożona

  • Autor: PAP/em
  • 17 grudnia 2015 18:57
Sejm odesłał do komisji projekt nowelizacji ustawy o TK. A komisja przełożona (fot. Joanna Karnat/CC BY 3.0 Wikimedia Commons)

Sejm odesłał do komisji ustawodawczej projekt nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS. Wnioski PO i Nowoczesnej, by odrzucić ten projekt, nie uzyskały większości.

W czwartek (17 grudnia) w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu PiS. Za wnioskami o odrzucenie projektu było 163 posłów, przeciw głosowało 234, a 35 wstrzymało się od głosu.

Projekt przewiduje m.in., że Trybunał co do zasady ma orzekać w pełnym składzie - co najmniej 13 z 15 sędziów; dziś jest to dziewięciu sędziów, a większość spraw w TK rozpatruje pięciu sędziów. Orzeczenia pełnego składu mają zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak dotychczas - zwykłą większością. Nowi sędziowie TK mieliby składać ślubowanie przed marszałkiem Sejmu, a nie przed prezydentem RP. Jeżeli postępowania wszczęte przed wejściem nowelizacji w życie nie są prowadzone przez skład określony w nowelizacji, wszczynano by je na nowo. Projekt przewiduje też wykreślenie przepisów ustawy, że siedziba TK znajduje się w Warszawie.

Według PiS projekt ma usprawnić działanie TK i spowodować, by jego orzecznictwo było jednolite. Politycy PO, Nowoczesnej i PSL oraz część konstytucjonalistów wyrażają obawy, że projekt sparaliżuje TK. Sprawozdawca projektu Stanisław Piotrowicz (PiS) zapewnia, że projekt podwyższa standardy orzekania w TK.

Początkowo wydawało się, że jeszcze dzisiaj odbędzie się sejmowa komisja ustawodawcza, która zajmie się nowelizacją ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Ostatecznie została ona przełożona i zapadła decyzja, że zbierze się ona w poniedziałek o godz. 10.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Marek 2015-12-17 22:40:52
    PiS otrzymał w wyborach 18% poparcie licząc od ilości uprawnionych do głosowania . Natomiast Konstytucja została zatwierdzona przez cały Naród w Referendum. Jakim więc prawem PiS mając tak małe poparcie chce zmieniać Konstytucję ? Na straży Konstytucji stoi TK ,więc PiS chce go sobie podporządkować . Zagrożeniem dla Konstytucji nie jest przeciętny Kowalski lecz Rząd, Sejm, Senat i Prezydent. Dlatego wszyscy,którzy są w wymienionych instytucjach nie mogą mieć prawa wybierać Sędziów do TK ,który przecież właśnie ich działania ma osądzać. Skład TK powinie być wybrany przez Sąd Najwyższy z pośród Sędziów,którzy nie są i nie byli w żadnej partii i nie mieli rządowych stanowisk. TK powinien być zaprzysiężony w TV przed całym Narodem . Tylko w ten sposób TK będzie niezależny i będzie działał zgodnie z Konstytucją.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA