REKLAMA

Sejm ogłosił 2016 r. Rokiem Solidarności Polsko-Węgierskiej

  • Autor: bad
  • 26 lutego 2016 11:05
Sejm ogłosił 2016 r. Rokiem Solidarności Polsko-Węgierskiej W Sejmie obecna była delegacja parlamentu Węgier z wiceprzewodniczącym Jánosem Latorcaiem na czele. (fot.: sejm.gov.pl/Krzysztof Białoskórski)

Jednogłośnie posłowie zdecydowali w piątek, 26 lutego o podjęciu okolicznościowej uchwały w sprawie ustanowienia roku 2016 Rokiem Solidarności Polsko-Węgierskiej.

W tym roku mija 60 lat od wydarzeń Poznańskiego Czerwca i węgierskiej rewolucji 1956 r. Przyjęcie tej specjalnej uchwały przez Sejm obserwowała przebywająca z wizytą w Polsce delegacja parlamentu Węgier z wiceprzewodniczącym Jánosem Latorcaiem na czele.

- Dla uczczenia 60. rocznicy antykomunistycznego buntu w Poznaniu w czerwcu 1956 r. oraz 60. rocznicy powstania na Węgrzech w październiku i listopadzie 1956 r. Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej oraz Zgromadzenie Narodowe Węgier, przekonane o szczególnym znaczeniu tych wydarzeń dla wspólnej historii obu Narodów, ustanawiają rok 2016 Rokiem Solidarności Polsko-Węgierskiej - czytamy w uchwale.

W dokumencie podkreślono, że „bohaterski zryw Polaków i Węgrów był przejawem odwiecznego pragnienia wolności i protestu przeciwko zniewoleniu całego regionu wskutek narzuconego po II wojnie światowej podziału Europy”.

- Wzajemna solidarność i pomoc naszych Narodów w 1956 roku stanowią szczególną wartość, którą należy wspólnie upamiętnić - napisali posłowie.

Jednobrzmiącą uchwałę podjął także wcześniej Senat, a w parlamencie węgierskim nastąpi to w najbliższych dniach – z tej okazji do Budapesztu udaje się wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

8 czerwca 1956 r. w Poznaniu robotnicy Zakładów im. Stalina rozpoczęli strajk generalny pod hasłem „Chleba i wolności” i wyszli na ulice – był to pierwszy masowy bunt robotniczy w PRL. Według Instytutu Pamięci Narodowej w wyniku starć zginęło co najmniej 58 osób, kilkaset zostało rannych, a około 700 aresztowano.

Powstanie węgierskie 1956 r. zapoczątkował zorganizowany 23 października wiec studentów w Budapeszcie w geście solidarności z czerwcowym zrywem Polaków. Demonstracje przerodziły się w rewolucję, a potem w walkę z sowiecką okupacją - brutalnie przerwaną i utopioną we krwi oraz fali represji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA