REKLAMA

Sejm omawia kolejny projekt PiS ws. Trybunału Konstytucyjnego

  • Autor: PAP/JS
  • 01 grudnia 2016 20:21
Sejm omawia kolejny projekt PiS ws. Trybunału Konstytucyjnego W Sejmie wieczorem rozpoczęło się pierwsze czytanie kolejnego projektu posłów PiS ws. Trybunału Konstytucyjnego (fot. Monika Rosa/twitter)

• W Sejmie wieczorem rozpoczęło się pierwsze czytanie kolejnego projektu posłów PiS ws. Trybunału Konstytucyjnego.
• Projekt ten z mocy prawa unieważniłby środowy wybór trzech sędziów TK jako kandydatów na nowego prezesa Trybunału.

Projekt ma nazwę Przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz ustawę o statusie sędziów TK. Pierwsza z tych ustaw została w środę uchwalona przez Sejm; do drugiej Sejm wprowadził poprawki Senatu i trafi ona do prezydenta.

Według pozycji we wszystkich trzech ustawach chodzi głównie o przejęcie przez PiS kontroli nad TK. PiS podkreśla, że celem ustaw jest uporządkowanie zasad pracy Trybunału, co ma umożliwić jego sprawniejsze działanie.

"Proponowane rozwiązanie ma umożliwić uporządkowanie sytuacji w Trybunale związanej z organizacją jego działania i doprowadzić organizację i tryb postępowania przed TK do stanu zgodnego z prawem" - czytamy w uzasadnieniu projektu. Jak podkreślono "w szczególności przewidziane w projekcie procedury mają umożliwić sprawny i zgodny z prawem wybór kandydatów na prezesa TK przez Zgromadzenie Ogólne, gdyby do momentu wejścia w życie ustawy nie doszło do powołania tego organu przez prezydenta".

W projekcie zapisano zatem, że jeśli do dnia ogłoszenia tej ustawy Zgromadzenie Ogólne TK przedstawiło prezydentowi kandydatów na prezesa TK (a prezydent nie powołał prezesa), albo m.in. dokonało wyboru kandydatów z naruszeniem obecnej ustawy z 22 lipca, to całą tę procedurę przeprowadza się na zasadach określonych w tej ustawie. Według projektu wtedy "tracą moc wszystkie czynności i akty dokonane w ramach procedury przedstawienia prezydentowi RP kandydatów na stanowisko prezesa" - dokonane wcześniej.

Prezes TK Andrzej Rzepliński - którego kadencja wygasa 19 grudnia - zwołał na środę Zgromadzenie Ogólne TK. Wobec braku kworum (stanowi je 10 sędziów), dziewięcioro sędziów wybranych przez poprzednie Sejmy uznało, że ma ustawowy obowiązek przedstawienia prezydentowi kandydatów na nowego prezesa. Zostali nimi: Marek Zubik, Stanisław Rymar i Piotr Tuleja.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA