REKLAMA

Sejm opiniuje prawo farmaceutyczne. Polskie apteki zagrożone?

 • Autor: GP
 • 16 listopada 2016 10:42
Sejm opiniuje prawo farmaceutyczne. Polskie apteki zagrożone? Na polskim rynku dominuje polski kapitał. Na blisko 15 tys. polskich aptek i punktów aptecznych, 66 proc. stanowią apteki indywidualne. (fot.:pexels.com/domena publiczna)

• W Sejmie procedowane jest nowe prawo farmaceutyczne. W środę (16 listopada) opiniuje je Zespół ds. Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego.
• Nowelizacja jest obiektem krytyki, bo może otworzyć polski rynek farmaceutyczny na monopolistyczną pozycję zachodnich koncernów farmaceutycznych.
• Podobne rozwiązanie zakwestionowano na początku lat 90. XX wieku.

W Sejmie w środę (16 listopada) zaplanowano posiedzenie parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego. To ciało, pod przewodnictwem posła Adama Abramowicza (PiS), będzie opiniować nowe prawo farmaceutyczne.

Celem zmiany w prawie jest "dekoncentracja oraz zastrzeżenie rynku aptek na rzecz farmaceutów", a kluczową rolę w pracach w Sejmie odgrywa inny zespół ds. regulacji rynku farmaceutycznego.

Nowelizacja w ocenie części środowisk zainteresowanych propozycją jest bardzo szkodliwa, bo może doprowadzić do wywłaszczenia polskich przedsiębiorców farmaceutycznych. Dziś 96 proc. rynku dystrybucji farmaceutycznej nad Wisłą to polski kapitał.

Czytaj: Prawo farmaceutyczne nie podoba się Związkowi Przedsiębiorców i Pracodawców

Wspomina się także o możliwym wzroście cen leków, co jest sprzeczne z dążeniami rządu. Wystarczy tu przypomnieć realizowany program darmowych leków dla osób starszych (wiek 75 plus).

Koncerny tylko czekają na zmianę prawa w Polsce?

Przeciwnicy zmian w przepisach przestrzegają, że jeśli dojdzie do nowelizacji, polski rynek otworzy się na zachodnie koncerny farmaceutyczne, które przewagą kapitałową zniszczą polski rynek aptek.

- (Koncerny będą - red.) mogły sprzedawać aptekarzom wszystko, co tylko będą chciały. Największe hurtownie i producenci mają udziały w rynku – odpowiednio hurtowym i producenckim – na poziomie 80 proc. - można przeczytać w korespondencji wysłanej do naszej redakcji ze strony zespołu parlamentarnego ds. Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego.

Podkreśla się, że im bardziej rozdrobniony jest rynek aptek, tym łatwiej hurtowniom i producentom
narzucać farmaceutom warunki handlowe. Dzięki temu mogą one regulować ceny, maksymalizując swoje zyski. Im gorsze warunku handlowe dla pojedynczych aptek, tym wyższe ceny leków dla
pacjentów i trudniejsza sytuacja ekonomiczna polskiego aptekarstwa. Do tego ma doprowadzić wejście do Polski zachodniego kapitału.

Czytaj: Resort Zdrowia będzie musiał poradzić sobie ze starzejącym się polskim społeczeństwem

Na polskim rynku dominuje polski kapitał. Na blisko 15 tys. polskich aptek i punktów aptecznych, 66 proc. stanowią apteki indywidualne. W Polsce działa 390 sieci aptecznych, ale zaledwie 16 sieci ma powyżej 50 aptek w skali całego kraju, zaś tylko 5 sieci należy do firm z udziałem kapitału zagranicznego i mają one tylko 4 proc. udziału w całym rynku. Czyli 96 proc. rynku jest w rękach polskich przedsiębiorców.

Trybunał Konstytucyjny raz zablokował podobne rozwiązanie

Warto przypomnieć, że w 1992 roku Trybunał Konstytucyjny podobne do proponowanych rozwiązań uznał za niekonstytucyjne i ograniczające bez powodu swobodę działalności gospodarczej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA