REKLAMA

Sejm opublikował projekty PiS dotyczące Sądu Najwyższego oraz Trybunału Konstytucyjnego

  • Autor: PAP/AT
  • 23 marca 2018 09:42
Sejm opublikował projekty PiS dotyczące Sądu Najwyższego oraz Trybunału Konstytucyjnego Sejm opublikował projekty PiS dotyczące SN i TK (fot.sejm.gov.pl/Krzysztof Białoskórski)

Na stronie sejmowej pojawił się projekt PiS dot. zmian w ustawach o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym oraz projekt nowelizacji przepisów ustaw o organizacji Trybunału Konstytucyjnego i statusu jego sędziów.

W czwartek (22 marca) poseł PiS Marek Ast przedstawił w Sejmie założenia projektu nowelizacji ustaw o ustroju sądów powszechnych oraz o Sądzie Najwyższym. Projekt PiS przewiduje m.in., że minister sprawiedliwości nie będzie mógł podjąć decyzji o odwołaniu prezesa lub wiceprezesa sądu bez opinii kolegium sądu oraz Krajowej Rady Sądownictwa.

Czytaj też: Bielan o projektach PiS: Są elementem dialogu rządu z KE

W projekcie PiS zaproponowano też zrównanie wieku przechodzenia w stan spoczynku sędziów dla kobiet i mężczyzn do 65 lat.

Po południu złożony został również projekt PiS nowelizacji przepisów ustaw o organizacji Trybunału Konstytucyjnego i statusu jego sędziów. Projekt przewiduje opublikowanie trzech dotychczas niepublikowanych orzeczeń wydanych z naruszeniem prawa przez TK.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Cyklop28 2018-03-23 16:34:32
    Zanim pytanie, najpierw cytata: "Na stronie sejmowej pojawił się projekt PiS dot. zmian w ustawach o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym oraz projekt nowelizacji przepisów ustaw o organizacji Trybunału Konstytucyjnego i statusu jego sędziów." Tylko czy ten projekt, aby był ważny, został uzgodniony z przedstawicielem UE oraz urzędnikami ambasad Izraela i USA?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA