REKLAMA

Sejm. Otworzą wystawę gloryfikującą COP

  • Autor: GP
  • 07 listopada 2017 13:00
Sejm. Otworzą wystawę gloryfikującą COP Marszałek Sejmu, polityk PiS Marek Kuchciński, który obecnie kieruje pracami Kancelarii Sejmu RP. (fot.:Kancelaria Sejmu RP/flickr.com/)

Sejm RP będzie miejscem prezentacji wystawy z okazji 80. lat Centralnego Okręgu Przemysłowego (COP). Projekt Okręgu był kluczowym pomysłem na modernizację przemysłową II Rzeczpospolitej w latach 30 XX wieku.

Sejm RP w poniedziałek (6 listopada) przypomniał, że w parlamencie niebawem zostanie otwarta nowa wystawa zdjęć. Od środy (8 listopada) będzie można w budynku na Wiejskiej w Warszawie zapoznać się z wystawą poświęconą 80-leciu Centralnego Ośrodka Przemysłowego (COP).

Otwarcie wystawy nastąpi o godz. 12.00 w holu głównym Sejmu.

- Wystawa opowiada historię COP - kluczowego projektu ekonomicznego II Rzeczypospolitej - przypominała na stronach Sejmu kancelaria izby niższej parlamentu. - Był to pierwszy kompleksowy, ponadregionalny program gospodarczo-zbrojeniowy realizowany przez rząd II RP w latach 1936-1939. Dziś idea ta powraca w postaci Specjalnych Stref Ekonomicznych, będących współczesną kontynuacją COP. Warto zaznaczyć, iż 8 czerwca br. Sejm uczcił uchwałą 80. rocznicę rozpoczęcia budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Wystawa prezentowana będzie w Sejmie do 13 listopada br.

Takiego projektu w II RP nie było

COP był historycznym pomysłem zagospodarowania powierzchni 60 tysięcy km kwadratowych pomiędzy Warszawą, Lwowem i Krakowem. COP był zamieszkany w latach 30 XX w. przez 6 mln ludzi. Teren COP był obiektem inwestycji w latach 1936-1939 i gdyby nie II wojna światowa, najprawdopodobniej odmieniłby gospodarkę naszego kraju.

COP był jednym z największych przedsięwzięć ekonomicznych II Rzeczypospolitej. Celem jego powołania było zwiększenie ekonomicznego potencjału RP, rozbudowa przemysłu ciężkiego i zbrojeniowego, a także zmniejszenie bezrobocia wywołanego skutkami wielkiego kryzysu lat 30.

Zakłady COP zapewniły pracę na terenach dotkniętych największym bezrobociem, a budowa infrastruktury towarzyszącej podniosłaby poziom cywilizacyjny tych terenów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA