REKLAMA

Sejm: Piotrowicz chce rozpatrzyć ustawę o TK jeszcze dzisiaj

 • Autor: GP
 • 29 listopada 2016 12:06
Sejm: Piotrowicz chce rozpatrzyć ustawę o TK jeszcze dzisiaj Stanisław Piotrowicz (PiS) jest posłem z Podkarpacia.(fot.:youtube.com)

• Do Sejmu wróciła ustawa o sędziach Trybunału Konstytucyjnego (TK). Do treści projektu Senat wprowadził poprawki.
• Poseł Stanisław Piotrowicz (PiS) chce rozpatrzyć te poprawki jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu, w Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.
• Wokół tej ustawy, podobnie jak z pozostałymi projektami regulującymi pracę TK, także pojawiają się oskarżenia o niekonstytucyjność i upolitycznienie Trybunału.

Rozpoczęło się XXXI posiedzenie Sejmu, które potrwa do piątku (2 grudnia). Na pierwszym dniu posiedzenia (wtorek) ma zebrać się Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Jej przewodniczący Stanisław Piotrowicz (PiS) relacjonował jak będą wyglądać jej prace.

- Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym wróciła do Sejmu z poprawkami Senatu - przypomniał poseł PiS. - Dziś zostaną rozpatrzone te propozycje senatorów. Poprawki do ustawy mają charakter w większości stricte legislacyjny - ocenił poseł. Po czym dodawał, że parlament nie może być obojętny wobec przejawów łamania prawa przez prezesa i sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

PiS uważa, że prawo stanowione w Sejmie VIII kadencji jest podważane przez Andrzeja Rzeplińskiego, który przeciwnie, twierdzi że to propozycje prawne płynące z Sejmu są niekonstytucyjne. Opozycja wręcz wprost uważa, że PiS łamie konstytucję RP działaniami wokół TK.

Komisja ma się zebrać o godzinie 14. Ustawa dotycząca TK, o której mówił Piotrowicz, to projekt autorstwa PiS regulujący status sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Argumenty stron są niezmienne

Poseł Piotrowicz, dopytywany na konferencji prasowej powtórzył, jak PiS widzi działanie sędziego Rzeplińskiego.

- Trójpodział władz musi być przestrzegany, natomiast Trybunał chce wejść w rolę ustawodawcy. TK jest obecnie uwikłany w politykę, co jest kolejnym przykładem łamania przez niego Konstytucji RP -  skończył poseł PiS, szef Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

PO i Nowoczesna od miesięcy podnosi taki sam argument wobec rządu i prezydenta. Z tą różnicą, że to te dwa ciała mają łamać ustawę zasadniczą.

W programie obrad komisji widnieją jeszcze dwa punkty: rozpatrzenie rządowego projektu ustawy Kodeks karny wykonawczy i rozpatrzenie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o zatrudnianiu osób pozbawionych wolności, tj. zatrudnienie więźniów.

Komisja ma się spotkać także o 16. Wówczas zajmie się czytaniem komisyjnego projektu uchwały w sprawie potępienia systematycznego, masowego mordowania mniejszości religijnych przez tzw. ISIS/Daisz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • prawda jest okrutna! 2016-11-30 14:02:54
  Wybór przez Sejm RP Mariusza Muszyńskiego był błędny, jeżeli ktoś był agentem będzie nim do końca życia, dlaczego w słynnym Raporcie Macierewicza nie było o Nim wzmianki, wszyscy pozostali zostali zlikwidowani, czym naprawdę jest PiS! Z uwagi iż, jestem prawicowcem zaczynam brzydzić się tym.
 • Precz, precz! 2016-11-30 13:17:01
  Do Precz!: Tak jest! Precz ze Stanisławem Piotrowiczem, starym komuchem i komunistycznym prokuratorem
 • san80 2016-11-30 08:32:11
  To sejm jest ustawodawca a nie TK tak dotej pory bylo myslenie TK a nadodake upolitycznione
 • Koli 2016-11-29 14:50:21
  Jestem za Tak Trzymać!!! Precz z Klaunem-rzeplichą!!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA