REKLAMA

Sejm: Podkomisja pracuje nad projektem ws. marihuany

  • Autor: PAP/JS
  • 26 stycznia 2017 14:42
Sejm: Podkomisja pracuje nad projektem ws. marihuany (Fot. Wikipedia, domena publiczna)

• Sejmowa podkomisja kontynuuje prace nad projektem ws. medycznego wykorzystywania marihuany.
• Zgłoszono poprawkę umożliwiającą sprowadzanie konopi z zagranicy i sporządzanie z nich leku recepturowego.

Posiedzenie ma burzliwy przebieg, m.in. na stole prezydialnym znalazły się trzy dziecięce trumny. "To jest po to, żebyście państwo pamiętali, nad czym dzisiaj głosujecie" - mówił, zwracając się do posłów, Piotr Liroy-Marzec Kukiz'15.

Sejmowa podkomisja zajmująca się złożonym przez klub Kukiz'15 projektem nowelizacji dotyczącym medycznego wykorzystania marihuany rozpoczęła prace w październiku ub.r. W czwartek (26 stycznia) przewodniczący podkomisji Grzegorz Raczak wyjaśniał, że prace podkomisji się przedłużyły, ponieważ posłowie potrzebowali czasu na zapoznanie się z projektem i opiniami, a następnie wypracować wspólne stanowisko.

Początkowo projekt przewidywał, że pacjent będzie mógł sam, po uzyskaniu zezwolenia, uprawiać konopie i sporządzać przetwory na potrzeby terapii. Uprawa oraz zbiór ziela i żywicy konopi innych niż włókniste na potrzeby terapii miały być dozwolone po uzyskaniu zezwolenia wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego. Zezwolenie to, jak pierwotnie planowano - mogłyby uzyskać: osoby fizyczne (pacjenci lub ich opiekunowie prawni), fundacje, organizacje społeczne oraz jednostki naukowe. Zakładano, że powierzchnia uprawy i ilość zbiorów nie mogłaby przekraczać zapotrzebowania dla uczestników terapii na 120 dni kuracji.

W czasie prac nad projektem - w ramach powołanej do rozpatrzenia go podkomisji - został on istotnie zmieniony. Cześć poprawek złożyli sami autorzy.

W czwartek Raczak zaproponował poprawkę do projektu, zgodnie z którą konopie mogłyby być wykorzystywane do wytwarzania preparatów farmaceutycznych, tak by lekarze mogli ordynować sporządzenie leku recepturowego w aptece. Raczak wskazał, że zgodnie z propozycją przygotowany w ten sposób lek nie będzie refundowany. "To jest kwestia przyszłości, bo to trzeba oszacować, skalkulować" - dodał.

Wskazał również, że konopie będą sprowadzane z zagranicy, a ich uprawa w Polsce nadal nie będzie możliwa. Bartosz Arłukowicz (PO) zwracał uwagę, że takie uprawy w Polsce byłyby kontrolowane i prowadzone przez państwowe instytuty; dopytywał o powody braku zgody na uprawę konopi w Polsce. Raczak wskazał, że istnieje obawa, iż prowadzenie takich upraw w Polsce mogłoby przyczynić się do legalizacji tzw. rekreacyjnego wykorzystywania marihuany.

Podczas obrad podkomisji grupa osób położyła trzy białe dziecięce trumny na stole prezydialnym.

"To jest nieeleganckie i nieprzyjemne, takie umieszczanie trumien. To jest brak szanowania innego punktu widzenia, ale ja jestem w stanie to uszanować" - komentował Raczak. Komisja odrzuciła wniosek o przerwę i usunięcie trumien.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Stanisław Komosa 2017-01-26 15:14:01
    Witam serdecznie, Niestety, wygląda na to że rodziny z chorymi dziećmi powinny wyjechać na Wyspy Kanaryjskie- legalna i dozwolona jest uprawa 5 sztuk konopi indyjskich na osobę- gdzie w sklepie ogrodniczym można kupić wraz z katalogiem określającym zawartość i proporcje THC / EBD wybranych przez Zainteresowana osobę roślin. Nikogo nie interesuje czy ktoś potrzebuje tej rośliny do leczenia depresji, doła, choroby czy dla zabawy, natomiast blokowanie dostępu do naturalnego LEKU, który nikomu nie szkodzi,a pomaga wielu jest karygodne. Bo jeśli ktoś mówi że to droga do twardych narkotyków, to dlaczego pozwala się na reklamę piwa, która bezdyskusyjnie prowadzi młodych ludzi do alkoholizmu!!! Niestety część Polaków będzie musiała przenieść się do Hiszpanii, a tego przecież nie chcemy- Prawda?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA