REKLAMA

Sejm, podkomisja rozpoczęła prace nad projektami ws. TK

  • Autor: PAP/JS
  • 22 czerwca 2016 13:06
Sejm, podkomisja rozpoczęła prace nad projektami ws. TK W skład podkomisji, która rozpoczęła swe prace już w środę przed południem, weszło pięciu posłów PiS, i po jednym PO, Nowoczesnej, Kukiz'15 i PSL (fot. pixabay)

• Od dyskusji o harmonogramie posiedzeń rozpoczęła prace sejmowa podkomisja nadzwyczajna, powołana do zajęcia się czterema projektami zmian prawa ws. Trybunału Konstytucyjnego.
• Musimy pracować intensywnie - zapowiada szef podkomisji Bartłomiej Wróblewski (PiS).

"Mam nadzieję, że nasza praca może się w znaczącym stopniu przyczynić do rozwiązania znacznej części problemów, które istnieją. Oczywiście nie jest tak, że ta praca doprowadzi nas do rozwiązania wszystkich problemów dotyczących funkcjonowania TK, ale w znacznej ilości tak, i w związku z tym przyczyni się do obniżenia temperatury sporu politycznego" - powiedział Wróblewski.

We wtorek (21 czerwca) sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka zdecydowała, że czterema projektami zmian prawa ws. TK zajmie się 9-osobowa podkomisja nadzwyczajna. Chodzi o projekty nowych ustaw autorstwa PiS i KOD (projekt obywatelski), a także projektów nowelizacji ustawy o TK autorstwa PSL oraz Kukiz'15.

W skład podkomisji, która rozpoczęła swe prace już w środę przed południem, weszło pięciu posłów PiS, i po jednym PO, Nowoczesnej, Kukiz'15 i PSL.

Przewodniczący podkomisji poinformował, że kolejne posiedzenia zaplanowane zostały jeszcze w środę po południu, czwartek, piątek, sobotę oraz poniedziałek. "Uważam, że cel jest ważny i jeśli chcemy rzeczowo przedyskutować projekty i przynajmniej część wątpliwości wyjaśnić, to musimy pracować intensywnie" - zaznaczył.

"Dlaczego musimy? Komisja Wenecka zalecała nam, aby ustawa, która zostanie wypracowana przez parlament, miała jak największy konsensus, i polityczny, i społeczny. Proponuję przeprowadzić konsultacje społeczne na ten temat, poczekać na brakujące opinie prawne. Nie chcę, aby polityczny sprint zastąpił rozwagę" - oponowała Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna).

Z kolei Stanisław Piotrowicz (PiS) ocenił, że najpierw trzeba wypracować wspólny projekt ws. TK i dopiero wtedy zwrócić się o opinie prawne do tej wypracowanej propozycji. "Teraz jesteśmy w początkach prac; żeby opiniować, to trzeba najpierw mieć jakiś tekst. (...) Myślę, że gości nie zaprasza się do kuchni tylko wtedy, gdy możemy już coś zaprezentować" - mówił.

Podkomisja ma kontynuować prace w środę po godz. 16. Wówczas ma dyskutować nad tym, który ze zgłoszonych projektów stanie się tzw. projektem bazowym. Według Piotrowicza podkomisja powinna w swych pracach oprzeć się na treści poprzedniej ustawy o TK z 1997 r., obowiązującej do sierpnia 2015 r. (podstawą projektu autorstwa PiS jest ustawa z 1997 r.)

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA