REKLAMA

Sejm, posiedzenie: Posłowie zajmą się m.in. zmianami w ustawie o grach hazardowych i małą ustawą o innowacyjności

  • Autor: PAP/AT
  • 13 września 2016 09:23
Sejm, posiedzenie: Posłowie zajmą się m.in. zmianami w ustawie o grach hazardowych i małą ustawą o innowacyjności Sejm będzie kontynuował pracę nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o Krajowej Szkole Administracji Publicznej (fot.sejm.gov.pl/Krzysztof Białoskórski)

• Sejm na rozpoczętym posiedzeniu zajmie się m.in. projektem nowelizacji ustawy o grach hazardowych, który wprowadza bardziej liberalne uregulowanie rynku gier.
• Posłowie omówią ponadto projekt tzw. małej ustawy o innowacyjności.

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o grach hazardowych, liberalizuje ustawę z 2009 roku, a zarazem wprowadza silną kontrolę państwa w kwestii gier na automatach. Przygotowany przez resort finansów projekt ma doprowadzić, do zmniejszenia "szarej strefy" w grach hazardowych, "zwłaszcza w obszarze gier na automatach i w internecie".

Obecnie obowiązuje w Polsce ustawa przyjęta po wybuchu tzw. afery hazardowej w 2009 roku. Zakłada ona m.in. zakaz urządzania wideoloterii i gier na automatach do hazardu poza kasynami.

Projekt proponuje bardziej liberalne uregulowanie rynku gier hazardowych; będzie można urządzać gry na automatach także poza kasynami gier czy grać w pokera przez internet. Prawo do oferowania gier na automatach poza kasynami ma być kontrolowane przez państwo. Jednocześnie projekt wprowadza zakaz lokowania salonów gier na automatach w miejscach, w których w ciągu ostatnich 5 lat urządzano nielegalne gry na automatach.

Projekt przewiduje również możliwość blokowania dostępu do nielegalnych stron internetowych oraz "utrudnianie wykonywania płatności na rzecz podmiotów oferujących nielegalne gry hazardowe w internecie". Projekt wprowadza dodatkowy mechanizm kontrolny dotyczący przyznawania koncesji lub zezwolenia na prowadzenie działalności w obszarze gier hazardowych. Minister finansów będzie bowiem występował do ABW, CBA, policji i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej z wnioskiem o informację dotyczącą podmiotów ubiegających się o przyznanie koncesji lub zezwolenia na organizację gier hazardowych.

Czytaj też: Pierwsze po wakacjach posiedzenie Sejmu

Minister finansów Paweł Szałamacha mówił ostatnio, że dzięki nowelizacji, resort finansów spodziewa się pozytywnych skutków dla budżetu w wysokości 1,5 mln zł rocznie.

Kolejny punkt posiedzenia Sejmu to rządowy projekt tzw. małej ustawy o innowacyjności, który przewiduje m.in. zachęty podatkowe dla innowacyjnych firm, ułatwienia proceduralne obejmujące instytuty badawcze i naukowe oraz regulacje dotyczące finansowania komercjalizacji wyników badań. Chodzi o nowelizację niektórych ustaw określających warunki prowadzenia działalności innowacyjnej, który przygotowano w ministerstwie nauki i szkolnictwa wyższego.

Według CIR, nowe rozwiązania przewidziane w "małej ustawie o innowacyjności" umożliwią wyrwanie Polski z pułapki średniego rozwoju, co premier Beata Szydło obiecała w expose.

Posłowie zajmą się ponadto rządowym projektem ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi, który pozwoli wyeliminować nieuczciwe praktyki handlowe między producentami a nabywcami produktów rolno - spożywczych. Z uzasadnienia projektu ustawy wynika, że prezes UOKiK będzie mógł karać sieci handlowe za takie praktyki. Kara może sięgnąć 3 proc. obrotu firmy.

Projekt określa, że przepisy stosuje się, jeżeli łączna wartość obrotów (w roku wszczęcia postępowania) między nabywcami i dostawcami produktów przekracza 50 tys. zł w roku oraz obrót dostawcy lub nabywcy (w roku poprzedzającym postępowanie), który stosował przewagę kontraktową, przekroczył 100 mln zł.

Sejm zajmie się też obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje, że środki na wynagrodzenia nauczycieli pracujących w szkołach mają pochodzić nie z subwencji oświatowej, ale z dotacji celowej budżetu państwa. Pod projektem zebrano ponad 340 tys. podpisów.

Według autorów projektu to rząd, a nie samorządy, powinien odpowiadać za wypłatę wynagrodzeń nauczycielom. Dlatego proponują w ustawie o systemie oświaty wprowadzenie zapisu: "środki niezbędne na wynagrodzenia nauczycieli i placówek prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego, finansowane są przez państwo w drodze dotacji celowej".

W czerwcu, gdy obywatelski projekt został złożony w Sejmie, minister edukacji Anna Zalewska proszona przez dziennikarzy o komentarz do propozycji ZNP, oceniła, że jest to "totalna zmiana systemu, która spowoduje duże turbulencje finansowe w samorządach, w dodatku jest niezgodna z konstytucją - tam, gdy mówi się o oświacie, mówi się o subwencji".

Posłowie zajmą się także rządowym projektem nowelizacji ustawy o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który zakłada, że ARiMR będzie mógł umorzyć bez zgody ministra finansów wierzytelność do 40 tys. zł , a nie 15 tys. zł jak obecnie. Kwota ta została ustalona w 2003 r. i nie była dotąd waloryzowana.

Sejm będzie też prawdopodobnie kontynuował pracę nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o Krajowej Szkole Administracji Publicznej. Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych poparła propozycję nadania KSAP imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Przeciw opowiedzieli się posłowie PO i Nowoczesnej.

Posłowie wysłuchają również sprawozdania z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2015 roku. W porannym bloku głosowań posłowie rozstrzygną o uzupełnienie porządku dziennego o informację ministra zdrowia w sprawie zapewnienia przez państwo realizacji warunków terminacji ciąży.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA