REKLAMA

Sejm: Posłowie PiS zapowiadają, że symbole Milicji i UB będą usuwane z komend policji

  • Autor: PAP/GP
  • 12 maja 2016 12:31
Sejm: Posłowie PiS zapowiadają, że symbole Milicji i UB będą usuwane z komend policji Typowy polonez milicji z okresy PRL. (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 3.0)

Z obiektów policji zostaną usunięte tablice i pomniki upamiętniające funkcjonariuszy UB i MO - zapowiedział w Sejmie wiceminister SWiA Jarosław Zieliński. Jak sprecyzował do 31 maja ma zostać przygotowany wykaz takich symboli; sprawą ich usunięcia zajmuje się Biuro Tradycji i Historii Policji.

Posłanki PiS Anita CzerwińskaKatarzyna Czochara pytały wiceministra, czy podjęte zostały działania mające na celu usunięcie z obiektów policji tablic i pomników upamiętniających funkcjonariuszy UB i MO walczących z żołnierzami i działaczami podziemia antykomunistycznego.

Zieliński, który m.in. nadzoruje policję, podkreślił, że sprawa nie dotyczy jedynie usunięcia tablic i pomników upamiętniających tych funkcjonariuszy, którzy walczyli z żołnierzami podziemia, ale też szerszej kwestii.

- To jest kwestia postaw, wartości. Będzie chodziło o usunięciu wszystkich symboli komunizmu w szerszym ujęciu, nawet jeżeli one nie dotyczą walki z żołnierzami podziemia. Nie wolno w ogóle gloryfikować tamtych formacji, które służyły Polsce uzależnionej od wschodniego sąsiada i tak naprawdę temuż wschodniemu imperium - powiedział.

Przeczytaj: Inwigilowano dziennikarzy, a my mamy listę nazwisk podsłuchiwanych

Jak dodał nie ma najmniejszych powodów, ani prawnych nakazów żeby tego typu symbole były na obiektach policyjnych.

- I one rzeczywiście znikną. Komendant główny policji wysłał pismo do podległych mu komendantów policji z prośbą by, takie miejsca zostały zinwentaryzowane i przedstawione. Chcemy, by do 31 maja taki wykaz wszystkich tych miejsc znalazł się w MSWiA - podkreślił. - Nie będziemy aż tak się zastanawiać nad tym jakie osoby są tam umieszczona. Jeśli dotyczy to gloryfikacji tamtych formacji czy ich funkcjonariuszy, to takie symbole zostaną usunięte - zaznaczył wiceminister.

Zadeklarował też wolę "szybkiego działania", zastrzegając równocześnie, że będą uwzględniane przepisy prawa budowlanego i konserwatorskie.

Zieliński podkreślił również, że obecne kierownictwo policji z przekonaniem podejmie takie działania, bo nie zaczynało służby w tamtych formacjach. Wiceminister poinformował, że sprawą zajmie się powołane w Komendzie Głównej Policji Biuro Tradycji i Historii Policji. Zaznaczył, że do zadań tego biura należy m.in. dbanie o kwestie etosu, patriotyzmu, nawiązania do chlubnej tradycji polskiej policji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA