REKLAMA

Sejm: Posłowie przeprowadzą drugie czytanie projektu o szczycie NATO

  • Autor: PAP/GP
  • 20 maja 2016 10:19
Sejm: Posłowie przeprowadzą drugie czytanie projektu o szczycie NATO Rządowy projekt nowelizacji ustawy o szczycie NATO został opracowany w związku z rosnącym zagrożeniem terrorystycznym na świecie. (fot.:twitter.com/NATOsummits)

Sejm podczas piątkowych obrad przeprowadzi drugie czytanie projektu zmian w ustawie dotyczącej przygotowań do szczytu NATO w Warszawie - zdecydowali posłowie w porannych głosowaniach, uzupełniając porządek posiedzenia.

Za wprowadzeniem pod obrady drugiego czytania tego projektu, co było punktem spornym, głosowało 261 posłów, przeciw 175 a 5 wstrzymało się od głosu.

Projekt, którego pierwsze czytanie odbyło się w środę podczas obecnego posiedzenia Izby zakłada, że od 7 do 10 lipca będzie obowiązywał zakaz spontanicznych zgromadzeń, BOR zyska prawo do rejestrowania obrazu i dźwięku, a pracujący przy szczycie Sojuszu żołnierze i funkcjonariusze - otrzymają ekwiwalent za nadgodziny. Projekt zaopiniowała sejmowa komisja obrony narodowej.

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z Organizacją Szczytu Traktatu Północnoatlantyckiego w Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie w 2016 r. został opracowany w związku z rosnącym zagrożeniem terrorystycznym na świecie. Podczas szczytu NATO 8 i 9 lipca oraz bezpośrednio przed i po jego zakończeniu konieczne jest wzmocnienie bezpieczeństwa - uzasadniał Grabski.

Czytaj: Premier i opozycja starli się na słowa w parlamencie

Projekt zakłada, że od północy 7 lipca do 10 lipca, do godz. 24, na terenie Warszawy obowiązywał będzie zakaz uczestnictwa w zgromadzeniach spontanicznych. Funkcjonariusze BOR będą mieli prawo do rejestrowania obrazu i dźwięku w trakcie wydarzeń związanych ze Szczytem. Zarejestrowany materiał - niezawierający dowodów popełnienia przestępstwa lub wykroczenia - zostanie zniszczony nie później niż po upływie 30 dni od daty zarejestrowania.

Według projektu między 15 czerwca a 15 lipca będzie można przedłużyć czas służby żołnierzom oraz funkcjonariuszom policji, ABW, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i BOR. Funkcjonariuszom i żołnierzom za nadgodziny zostanie wypłacony zryczałtowany ekwiwalent pieniężny. Ma to zapobiec grupowemu odbieraniu wolnych dni za godziny nadliczbowe, co mogłoby osłabić kadrowo te służby, a w rezultacie niekorzystnie wpłynąć na bezpieczeństwo obywateli.

Ustawa wyłączyła spod procedury zamówień publicznych zamówienia na dostawy, usługi oraz roboty budowlane związane z organizacją szczytu NATO. Zgodnie z projektem nowelizacji CBA będzie kontrolować te zamówienia i przedstawi wyniki tej kontroli sejmowej i senackiej komisji obrony narodowej.

Nowelizacja ma wejść w życie 14 dni od ogłoszenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA