REKLAMA

Sejm: Posłowie wznowili posiedzenie, prawdopodobnie zajmą się ustawą antyterrorystyczną

  • Autor: PAP/GP
  • 19 maja 2016 09:13
Sejm: Posłowie wznowili posiedzenie, prawdopodobnie zajmą się ustawą antyterrorystyczną Sejm w Warszawie. (fot.:twitter.com/KancelariaSejmu)

Sejm, który w czwartek (19 maja) po godz. 9 wznowił posiedzenie, w głosowaniu zdecyduje, czy na obecnym posiedzeniu odbędzie się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o działaniach antyterrorystycznych.

Jeśli projekt zostanie wprowadzony do porządku obrad, debata ma odbyć się w czwartek po południu.

Rozwiązania zawarte w rządowym projekcie tzw. ustawy antyterrorystycznej mają doprowadzić m.in. do lepszej koordynacji działań służb i doprecyzować zasady współpracy między nimi, zapewnić możliwość skutecznych działań w przypadku podejrzenia wystąpienia przestępstwa o charakterze terrorystycznym oraz odpowiedniego reagowania w sytuacji jego popełnienia.

Zgodnie z projektem szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego będzie odpowiedzialny za zapobieganie zdarzeniom o charakterze terrorystycznym i głównym koordynatorem polityki antyterrorystycznej. Minister spraw wewnętrznych i administracji będzie odpowiadał za przygotowanie do zdarzeń o charakterze terrorystycznym, reagowanie w przypadku wystąpienia takich zdarzeń oraz odtwarzanie zasobów przeznaczonych do reagowania na nie.

Czytaj: Co ma zdecydować o rozwoju Polski? Minister Morawiecki ma odpowiedź na to pytanie

W projekcie przewidziano także prowadzenie przez szefa ABW wykazu osób, które mogą mieć związek ze zdarzeniami o charakterze terrorystycznym. Aby skutecznie uniemożliwić finansowanie terroryzmu, szef ABW uzyska dostęp do informacji i danych objętych tajemnicą bankową. Szef ABW będzie także m.in. oceniał bezpieczeństwo systemów teleinformatycznych oraz prowadził centralny rejestr zdarzeń naruszających bezpieczeństwo tych systemów, np. ataków hakerskich. Szef ABW będzie też mógł nieodpłatnie korzystać z danych i informacji zgromadzonych w rejestrach publicznych i ewidencjach

Projekt zakłada ponadto, że karty telefoniczne pre-paid będą rejestrowane, a ich dotychczasowi posiadacze będą musieli przekazać operatorowi w ciągu kilku miesięcy swoje dane. W odpowiedzi na działania terrorystów przybywających do Europy z Syrii i Iraku projekt ustawy wprowadza nowe typy przestępstw - odpowiedzialność karną za udział w szkoleniach terrorystycznych, a także kary za wyjazdy za granicę w celu uczestniczenia w działalności terrorystycznej.

Innym punktem spornym jest przeprowadzenie na obecnym posiedzeniu drugiego czytania nowelizacji ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. W związku z tym posłowie w głosowaniu zdecydują, czy wprowadzić ten punkt pod obrady. Jedna z kluczowych poprawek wprowadzonych w dotychczasowych pracach do pierwotnego brzmienia projektu autorstwa PiS dot. rezygnacji z klauzuli sumienia dla fizjoterapeutów.

Czytaj: Opóźnia się wdrożenie dyrektywy tytoniowej

Sejm omówić ma dziś ponadto projekt PiS zmian w ustawie o odnawialnych źródłach energii. Niektóre jego elementy to preferencje dla stabilnych źródeł energii odnawialnej, nowe zasady aukcji OZE i założenie, że prosument wytwarza energię głównie na własne potrzeby. Wnioskodawcy zmian - grupa posłów PiS i resort energii - wskazują, że nowe przepisy uporządkują wsparcie dla odnawialnych źródeł.

Część środowisk związanych z odnawialnymi źródłami energii uważa, że proponowane przepisy zapewnią wsparcie przede wszystkim dużym koncernom energetycznym kosztem energetyki obywatelskiej.

Posłowie rozpatrzą też m.in. projekt PO nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji oraz o uchyleniu ustawy o opłatach abonamentowych, który przewiduje zachowanie TVP i Polskiego Radia w formie spółek i utworzenie Funduszu Mediów Publicznych (zasilanego minimum 0,3 proc. wydatków budżetu państwa).

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA