REKLAMA

Sejm: Powołanie nowego sędziego TK było pewne. Opozycja walczyła w czasie dyskusji

  • Autor: PAP/GP
  • 14 kwietnia 2016 10:38
Sejm: Powołanie nowego sędziego TK było pewne. Opozycja walczyła w czasie dyskusji Postacią z PO, która reprezentuje partię w kwestiach Trybunału jest Borys Budka. (fot.:wikipedia.org/CC)

• W Sejmie trwała dyskusja na wyborem nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego, kandydatem PiS jest profesor prawa karnego Zbigniew Jędrzejewski.
• Opozycja nie zgłosiła swego kandydata.

Wybór sędziego TK był punktem spornym, na Konwencie Seniorów dwa kluby zgłosiły sprzeciw co do uzupełnienia porządku obrad o to głosowanie. Ostatecznie jednak posłowie przegłosowali wprowadzenie tego punktu (za było 228 posłów, przeciw - 202, wstrzymało się pięciu parlamentarzystów).

Przeczytaj: Wynik głosowana przedstawił Marszałek Sejmu. Zobaczcie wyniki

Dwa wnioski o przerwę i zwołanie Konwentu Seniorów zgłosili Borys Budka z PO i Grzegorz Długi z Kukiz'15. Wnioski te nie zostały poddane pod głosowanie.

- Albo zmieńmy konstytucję, albo dogadajmy się. Nie zmuszajcie opozycji totalnej, by była jeszcze bardziej antypolska, nie kontynuujmy tego sporu - apelował poseł Długi.

Budka podkreślał, że rząd PiS poprzez swoją politykę zagraniczną doprowadza do zepchnięcie Polski na margines Europy.

- To co proponujecie dzisiaj, dzień po rezolucji Parlamentu Europejskiego, który stanął w obronie polskich obywateli (...), polityka zagraniczna państwa rządu, to jak traktujecie PE i polskich obywateli powoduje, że każdego dnia osłabiacie naszą pozycje w UE, spychacie nas na margines Europy - mówił poseł.

Przeczytaj: Ustawa o ziemi przeszła przez Sejm. Kto i ile może kupić ziemi?

Przerywały mu okrzyki "Targowica". Budka dodał, że poprzez wprowadzenie do porządku obrad głosowania nad nowym sędzią TK, partia rządząca sama pokazuje sobie czerwoną kartkę.

Z obrad wykluczono Tomasza Lenza (PO), który krytykował decyzję o głosowaniu i nie chciał opuścić mównicy. Ostatecznie ogłoszono 10 minutową przerwę.

Tomasz Rzymkowski (Kukiz15) oświadczył, że wybór nowego sędziego nie przybliża ani o milimetr rozwiązania konfliktu wokół TK. Przypomniał, że klub Kukiz'15 chce zmiany zasad wyboru sędziów TK. Kub chciał odroczenia głosowania do 27 kwietnia, ale Sejm odrzucił ten wniosek.

Kamila Gasiuk-Pihowicz (N) zapowiedziała głosowanie przeciw Jędrzejewskiemu i prosiła o to, by go nie wybierać aby nie zamykać drogi do porozumienia wokół TK.

Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) pytał, czy "wrzutka" z głosowaniem nad tym wyborem jest dobrym przygotowaniem do rocznicy chrztu Polski. Przypomniał, że jest kilka propozycji zmian wyboru sędziów, m.in. by odbywało się to większością 2/3 głosów.

Mówcom przerywały okrzyki innych posłów: "Targowica! Targowica!, "Dyktatura! dyktatura!".

Jędrzejewski ma zastąpić sędziego Mirosława Granata. Według PO i Nowoczesnej, wygaśnięcie mandatu Granata otwierało możliwość rozwiązania sporu o TK, ale PiS tej szansy nie wykorzystało.

57-letni Jędrzejewski jest prawnikiem, profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Warszawskiego, ekspertem prawa karnego, dyrektorem Instytutu Prawa Karnego UW. Jego kandydaturę pozytywnie zaopiniowała sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Mówił on posłom, że będzie orzekał "zgodnie z sumieniem, ważąc racje za i przeciw". Dodał, że nigdy nie należał do żadnej partii politycznej.

Zgodnie z konstytucją Trybunał składa się z 15 sędziów, wybieranych indywidualnie przez Sejm na 9 lat, spośród osób wyróżniających się wiedzą prawniczą.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA