REKLAMA

Sejm: Projekt o Akademii Sztuki Wojennej wymaga prac. Skierowano go do komisji

  • Autor: PAP/GP
  • 19 maja 2016 07:33
Sejm: Projekt o Akademii Sztuki Wojennej wymaga prac. Skierowano go do komisji Kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego. (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 3.0)

• Ze względu na poprawki zgłoszone w drugim czytaniu Sejm skierował w środę (19 maja) do dalszych prac w komisji projekt ustawy o Akademii Sztuki Wojennej, która ma zastąpić Akademię Obrony Narodowej.
• Posłowie PO i Nowoczesnej powtórzyli zarzuty, że w projekcie chodzi wyłącznie o wymianę kadr.

- Żadna tragedia się nie dzieje, można powiedzieć, że wracamy do normalności - powiedział podczas sejmowej debaty wiceminister obrony Bartłomiej Grabski. Nie chcemy utracić najwartościowszej kadry - zapewnił. Dodał, że w AON nie brak oficerów mających wiedzę i cenne doświadczenie, także z misji wielonarodowych, ale - stwierdził - jednocześnie przez zasiedzenie w murach uczelni występują tacy, którzy w bardziej lub niej pozytywnym świetle próbują przedstawiać historię i rozwój Ludowego Wojska Polskiego.

Argumentował, że po zmianie Akademia będzie lepiej odpowiadać współczesnym potrzebom, przekonywał, że potrzebę zmian dostrzegają także niektórzy studenci. Według Grabskiego, ASW będzie również silna wartościami narodowymi.

Zdaniem Andrzeja Smirnowa (PiS) ustawa jest zrozumiała i bardzo potrzebna, a o reformie szkolnictwa wojskowego mówi się od lat, zaś rządy PO i PSL raz skłaniały się do rozbudowy szkolnictwa wojskowego, kiedy indziej do likwidacji większości uczelni wojskowych. Za niedopuszczalne poseł PiS uznał porównywanie projektowanych zmian do sytuacji na polskich uczelniach po 1968 roku.

Poseł sprawozdawca Rafał Weber (PiS) przekonywał, że po zmianach uczelnia będzie spełniać istotną rolę w przygotowaniu kadr dowódczych, sztabowych i logistycznych

Z kolei poseł PO, b. wiceminister obrony Czesław Mroczek ocenił, że istotą tego projektu jest rozprawa ze środowiskiem akademickim. Dodał, że chodzi o likwidację AON i powołanie nowej uczelni o identycznych zadaniach.

- Po co to robimy? Odpowiedź przynosi historia związana z pełnomocnikiem ministra ds. reorganizacji tej uczelni. Dwukrotnie był zgłoszony jako kandydat na szefa jednego z wydziałów i dwukrotnie rada wydziału tego nominata ministra obrony odrzuciła - dodał Mroczek.

Bożena Kamińska (PO) mówiła, że w istocie projekt zmierza do likwidacji AON, bo taki jest sens zapisów, wiąże się to także z prawem o szkolnictwie wyższym, które mówi o powoływaniu, likwidacji i zmianie nazw uczelni. Posłanka PO zarzuciła autorom pośpiech i brak konsultacji społecznych, argumentując, że pod koniec marca senat AON negatywnie odniósł się do zamiaru likwidacji uczelni. Przekonywała, że AON ma ogromny dorobek, potwierdzony opinią Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Poseł Nowoczesnej Mirosław Suchoń stwierdził, że same założenia projektu są szczytne, ale chodzi w praktyce chodzi o politykę kadrową PiS. Przywołując wypowiedź Przemysława Gosiewskiego sprzed 14 lat apelował, by najpierw przedyskutować koncepcję, a potem zastanowić się, jak ją realizować.

Paweł Szramka (Kukiz'15) uznał, że projektowana zmiany mogą przyczynić się do podniesienia poziomu szkolnictwa wojskowego. Ubolewał, że projekt - poza uzasadnieniem - nie zawiera szczegółów.

Zgodnie z projektem, który ma wejść w życie od lipca, zamiast Akademii Obrony Narodowej od 1 października br. ma zacząć działać Akademia Sztuki Wojennej. ASW ma pozostać uczelnią wojskową - publiczną uczelnią akademicką, kształcącą wojskowych i cywilów Podstawowym zadaniem Akademii ma być kształcenie i szkolenie żołnierzy w celu zaspokojenia potrzeb sił zbrojnych - przygotowanie i doskonalenie zawodowe kadr dowódczych, sztabowych i logistycznych armii dla wszystkich poziomów dowodzenia - taktycznego, operacyjnego i strategicznego.

Do zadań Akademii będzie należało też kształcenie studentów cywilnych w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego i obronności państwa, w szczególności na potrzeby administracji centralnej i samorządu terytorialnego. Akademia ma pozostać także ośrodkiem eksperckim prowadzącym badania na temat sytuacji geopolitycznej i militarnej w wybranych częściach świata.

Czytaj: Kto i ie powinien dostawać z programy 500 plus?

Według rządu nowa akademia będzie uczelnią wojskową, która ma sprostać nowym zadaniom i wyzwaniom współczesnego świata oraz bieżącym i perspektywicznym potrzebom sił zbrojnych.

Żołnierze służący do tej pory w AON mają dalej pełnić służbę w ASW. Studenci, doktoranci, słuchacze i kursanci obecnej Akademii automatycznie będą kontynuować naukę na nowej uczelni, a osoby przyjęte na AON na rok akademicki 2016/17 zostaną przyjęte na ASW.

Projekt przewiduje też, że pracownicy cywilni AON staną się pracownikami ASW, przy czym stosunki pracy z nimi wygasną z początkiem września (dwa miesiące od wejścia w życie ustawy), jeżeli wcześniej nie zostaną im zaproponowane nowe warunki pracy i płacy albo jeśli warunków tych nie przyjmą. W tym zakresie nie ma zastosowania Prawo o szkolnictwie wyższym.

Akademia Obrony Narodowej w warszawskim Rembertowie powstała 1 października 1990 r. z przekształcenia Akademii Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA