REKLAMA

Sejm przeciw odrzuceniu podatku bankowego w pierwszym czytaniu

  • Autor: PAP/em
  • 17 grudnia 2015 16:47
Sejm przeciw odrzuceniu podatku bankowego w pierwszym czytaniu (fot. Krzysztof Białoskórski/sejm.gov.pl)

Sejm nie poparł w czwartek wniosku o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych, wprowadzającego tzw. podatek bankowy. Tym samym projekt trafił do sejmowej komisji finansów publicznych.

Wniosek o odrzucenie propozycji poparło 151 posłów, przeciw było 264, wstrzymało się 16.

Pierwsze czytanie projektu ustawy, która ma wprowadzić tzw. podatek bankowy, odbyło się w środę. Projekt przygotowali posłowie PiS. Stawka podatku w przypadku banków ma wynosić 0,0325 proc. podstawy opodatkowania w skali miesiąca, czyli 0,39 w skali roku. W przypadku firm ubezpieczeniowych będzie to 0,05 proc. miesięcznie, więc 0,6 proc. w skali roku. Podatek ma obowiązywać już od lutego 2016 roku.

Wiceminister finansów Konrad Raczkowski poinformował podczas środowej debaty, że MF będzie wnioskować, by podmioty w procesie naprawczym nie podlegały opodatkowaniu. "Stanowisko ministra finansów jest pozytywne, aczkolwiek widzimy potrzebę prac w komisjach nad częścią przedstawianych zapisów" – powiedział Raczkowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA