REKLAMA

Sejm przeciwny ustanawianiu stałych mechanizmów alokacji uchodźców

  • Autor: PAP/JS
  • 01 kwietnia 2016 10:03
Sejm przeciwny ustanawianiu stałych mechanizmów alokacji uchodźców Za przyjęciem uchwały głosowało 267 posłów, przeciw było 158, wstrzymało się - 14 posłów (fot. twitter/Sejm)

• Sejm podjął uchwałę dot. polityki imigracyjnej, w której zapisano m.in., że wyraża zdecydowany sprzeciw wobec jakichkolwiek prób ustanawiania unijnych stałych mechanizmów alokacji uchodźców czy imigrantów.
• Za przyjęciem uchwały głosowało 267 posłów, przeciw było 158, wstrzymało się - 14 posłów.

Wcześniej Sejm nie poparł poprawki klubu Kukiz'15, wzywającej rząd do wstrzymania się z przyjmowaniem uchodźców do czasu referendum w tej sprawie. Kukiz'15 od stycznia zebrał ponad 150 tysięcy podpisów pod wnioskiem o referendum ws. nieprzyjmowania imigrantów i kontynuuje tę zbiórkę.

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża zdecydowany sprzeciw wobec jakichkolwiek prób ustanawiania unijnych stałych mechanizmów alokacji uchodźców czy imigrantów. Instrumenty polityki uchodźczej i imigracyjnej powinny pozostać w rękach państwa polskiego. Jest to szczególnie ważne z punktu widzenia rosnących napięć społecznych, których przyczyną jest nadmierna fala migracji z Bliskiego Wschodu do Europy" - czytamy w uchwale.

Zobacz też: Andrzej Duda w USA: Polska przeciwna przymusowej relokacji uchodźców w Europie

W uchwale podkreślono, że Sejm w pełni popiera niesienie i finansowanie pomocy humanitarnej w miejscach objętych konfliktem zbrojnym i krajach sąsiadujących.

"Sejm negatywnie ocenia decyzje Rady Unii Europejskiej z dnia 22 września 2015 r. w sprawie relokacji 120 tys. uchodźców oraz poparcie w głosowaniu na forum Rady UE przez ówczesny Rząd RP tej decyzji, wbrew stanowisku pozostałych państw Grupy Wyszehradzkiej i Rumunii. Sejm wzywa rząd do szczególnie dokładnego stosowania krajowych kryteriów polityki uchodźczej, które szczególną ochroną powinny obejmować samotne kobiety, dzieci, rodziny wielodzietne oraz mniejszości religijne" - zaznaczono w uchwale.

Projekt uchwały w sprawie polityki imigracyjnej proponował jako pierwszy klub Kukiz'15. W projekcie klub chciał, aby Sejm wezwał rząd Beaty Szydło do zmiany stanowiska Polski ws. polityki migracyjnej UE. Podczas prac w komisji posłom PiS i Kukiz'15 nie udało się porozumieć ws. przygotowania kompromisowego projektu; zdecydowano, że dalsze prace będą toczyć się nad oboma projektami łącznie, a wiodącym będzie projekt PiS.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA