REKLAMA

Sejm rozpoczął obrady uhonorowaniem ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie

  • Autor: PAP/GP
  • 09 grudnia 2015 11:32
Sejm rozpoczął obrady uhonorowaniem ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie Posłowie w czasie przyjmowania przez aklamację uchwały okolicznościowej (fot. twitter.com)

Sejm uczcił w środę 82. rocznicę Wielkiego Głodu na terenach obecnej Ukrainy i oddał hołd jego polskim ofiarom. W przyjętej uchwale posłowie zaapelowali m.in. o działania zmierzające do udokumentowania tej zbrodni i jej polskich ofiar.

Jak podkreślono w przyjętej przez aklamację uchwale, wiek XX został szczególnie ciężko naznaczony przez zbrodnie sowieckiego totalitaryzmu. W latach 1932-1933 w wyniku planowo wywołanego głodu na terenach Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Sowieckiej i Kubania zostało zagłodzonych na śmierć kilka milionów ludzki, przypomniano w tekście uchwały.

- Skala i okrucieństwo tej zbrodni jest jedyne w swoim rodzaju. Dotknęło bez wyjątku wszystkich na wielkich obszarach kraju - zaznaczono.

- Posłanki i posłowie pochylają z szacunkiem głowy nad milionami ofiar Wielkiego Głodu i łączą się w bólu z narodem ukraińskim - czytamy w uchwale.

Sejm oddał w niej także szczególny hołd kilkudziesięciu tysiącom Polaków zmarłym w wyniku tej zbrodniczej akcji na terenie ówczesnej Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Sowieckiej.

- Ich ofiara woła o pamięć - ocenili posłowie.

- Świadomi ogromu zaniechań i zaniedbań, które powodują, że w pamięci narodowej polskie ofiary Wielkiego Głodu nie znajdują godnego miejsca, Sejm zwraca się do instytucji nauki i kultury o rozpoczęcie pilnych działań zmierzających do udokumentowania tej zbrodni - czytamy w uchwale.

- Musimy podjąć trud policzenia i zidentyfikowania Polaków - ofiar Wielkiego Głodu, a także właściwego ich upamiętnienia - zaapelowali posłowie.

Historycy szacują, że w wyniku Wielkiego Głodu, za pomocą którego władze ZSRR walczyły z oporem wobec kolektywizacji na Ukrainie, zginęło 3,5 miliona ludzi. Niektórzy naukowcy mówią nawet o 10 milionach ofiar.

W najgorszych chwilach Wielkiego Głodu dziennie umierało do 25 tys. ludzi. Pustoszały wówczas całe wsie i dochodziło do przypadków kanibalizmu.

Klęska głodu nastąpiła w czasie, gdy ZSRR wysyłał za granice ogromne ilości zboża. Na Ukrainie, jak i w innych republikach Związku Radzieckiego od 1932 r. obowiązywało prawo pozwalające na rozstrzelanie człowieka, który ośmielił się zabrać z pola kołchozowego choćby jeden kłos.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA