REKLAMA

Sejm rozpoczął prace nad projektem ustawy metropolitalnej dla woj. śląskiego

  • Autor: PAP/JS
  • 10 lutego 2017 20:26
Sejm rozpoczął prace nad projektem ustawy metropolitalnej dla woj. śląskiego W pierwszym czytaniu ideę projektu poparły największe kluby, opozycja zapowiedziała jednak poprawki, a także przyglądanie się szczegółowym rozwiązaniom (fot. Sejm/twitter)

• Prace nad rządowym projektem ustawy o związku metropolitalnym dla woj. śląskiego rozpoczął w piątek (10 lutego) Sejm.
• Utworzenie takiego związku, wykonującego część zadań publicznych, od lat postulują samorządy konurbacji katowickiej.

W pierwszym czytaniu ideę projektu poparły największe kluby, opozycja zapowiedziała jednak poprawki, a także przyglądanie się szczegółowym rozwiązaniom. Projekt trafi teraz do sejmowych komisji administracji i spraw wewnętrznych oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej.

Przygotowany przez MSWiA i przedstawiony w pierwotnej wersji z końcem kwietnia ub. roku projekt ma poprawiać obowiązującą, przyjętą przez rząd PO-PSL i podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę, ustawę z 2015 r. o charakterze uniwersalnym. Według rządu zawiera ona szereg wad.

Ustawa nie została wdrożona, ponieważ rząd nie przyjął wymaganych przez nią rozporządzeń. Zgodnie z jej założeniami metropolia miała powstać w regionie 1 stycznia 2017 r. W ostatnich miesiącach przedstawiciele rządu deklarowali wolę, aby metropolia w woj. śląskim powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła działać 1 stycznia 2018 r.

W piątek przedstawiający projekt wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Zdzikot akcentował wolę utworzenia metropolii 1 lipca br., zapowiedział jednak potrzebę zmiany niektórych "terminów technicznych". Związek tworzy bowiem rozporządzeniem Rada Ministrów, co zgodnie z projektem ustawy powinno nastąpić do 31 marca; opozycja akcentowała już, że samorządy nie zdążą w tym czasie przeprowadzić wymaganych formalności.

"Prawdopodobnie w toku dalszych prac parlamentarnych będzie konieczność zmiany tych terminów. Zaznaczam, że w moim przekonaniu nie jest zagrożony termin 1 lipca, natomiast mam nadzieję, że w toku prac parlamentarnych terminy o charakterze technicznym będą mogły być dostosowane do obecnego zaawansowania prac legislacyjnych" - wyjaśnił wiceminister.

Czytaj więcej tutaj. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA