REKLAMA

Sejm, Senat, rząd, ministerstwa: kalendarium wydarzeń 28 sierpnia - 3 września 2017 r.

  • Autor: Parlamentarny.pl (GP)
  • 28 sierpnia 2017 10:05
Sejm, Senat, rząd, ministerstwa: kalendarium wydarzeń 28 sierpnia - 3 września 2017 r. Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński w towarzystwie premier Beaty Szydło i prezydenta RP Andrzeja Dudy. (fot.:Kancelaria Sejmu RP/flickr.com/CC BY 2.0)

Sejm i Senat we wrześniu wrócą do prac legislacyjnych. Nim jednak posłowie zasiądą do prac w komisjach, odbędą się spotkania Rady Ochrony Pracy (ROP) i Zespołu ds. Zwalczania Przestępstw Gospodarczych. W tym tygodniu 1 września, czyli rocznica wybuchu II wojny światowej.

Sejm wraca do normalnego porządku prac. W dniach końca sierpnia i początku września zbierze się Rady Ochrony Pracy (ROP) i Parlamentarny Zespół ds. Zwalczania Przestępstw Gospodarczych.

• We wtorek (29 sierpnia) rząd wysłucha informacji o przygotowaniach do wdrożenia sieci szpitali.

• Władze państwowe będą też 1 września wspominać tragiczne wydarzenia z 1939 roku, kiedy wybuchła II wojna światowa. Prezydent Andrzej Duda będzie w Wieluniu.

 

Sejm

Następne posiedzenie Sejmu najprawdopodobniej odbędzie się w dniach 11 do 14 września br.

29.08

W Sejmie zbierze się Rady Ochrony Pracy (ROP), która będzie obradować nad bezpieczeństwem publicznym w świetle przepisów dotyczących czasu pracy w ochronie zdrowia i transporcie.

31.08

Parlamentarny Zespół ds. Zwalczania Przestępstw Gospodarczych i Lichwy będzie debatował o poszkodowanych przez zorganizowaną mafię mieszkaniową. Debata ma dotyczyć umów przywłaszczających i tzw. porozumień wekslowych. 

Senat

02.09

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski odwiedzi Paryż. W polskiej ambasadzie we Francji, wspólnie z rodakami mieszkającymi w V Republice senator będzie czytał „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. To część akcji Narodowego Czytania, w której właśnie ten dramat jest lekturą na nadchodzący rok.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, źródło: Senat RP/facebook.com

Rząd

29.08

Rada Ministrów o godz. 15.00 spotka się na rutynowym posiedzeniu. Rozpatrzonych zostanie kilka projektów w tym: projekt ustawy o zmianie ustawy o ewidencji ludności, projekt ustawy o zmianie ustawy − Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia, projekt ustawy o wykonywaniu niektórych czynności organu centralnego w sprawach rodzinnych z zakresu obrotu prawnego na podstawie prawa Unii Europejskiej i umów międzynarodowych.

Rząd ponadto wysłucha informacji minister zdrowia ws. stanu przygotowania i wprowadzenia zmian w systemie opieki zdrowotnej w zakresie sieci szpitali, a także informacji ministra rodziny ws. stanu przygotowania i wprowadzenia zmian w systemie emerytalnym związanych z obniżeniem wieku emerytalnego.

Oceń premier RP Beatę Szydło

01.09

Posiedzenie Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

01.09

Wicepremier Jarosław Gowin będzie w Wieluniu na obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Prezydent

01.09

Prezydent Andrzej Duda będzie w Wieluniu, gdzie będzie na obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Czytaj też: Dlaczego Andrzej Duda nie będzie na Westerplatte?

02.09

W Warszawie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział w akcji Narodowe Czytanie – „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Rzecznik Praw Obywatelskich

28.08

Urzędnicy RPO będą w Szczecinie, w Punkcie Przyjęć Interesantów RPO. Dyżur pracowników biura będzie trwał dwa dni w tym nadmorskim mieście.

31.08

Urzędnicy RPO będą w Kielcach w Punkcie Przyjęć Interesantów RPO.
Pracownicy biura RPO będą też w Częstochowie, gdzie będą przyjmować petentów.

Inne

28.08

Święto Lotnictwa Polskiego

Rocznica: W 2006 roku MSWiA rozpoczęło wydawanie paszportów biometrycznych.

Rocznica: W 2011 roku KRRiTV wprowadziło 5 nowych polskich oznaczeń telewizyjnych.

29.08

Międzynarodowy Dzień Sprzeciwu wobec Prób Jądrowych

Dzień Straży Gminnej, Dzień Strażnika Miejskiego

Rocznica II wojny światowej, 1939

W 1939 roku III Rzesza wystosowała ultimatum wobec Polski. Hitlerowskie Niemcy żądały od II RP przyłączenia Wolnego Miasta Gdańska do Rzeszy, wyłączenia z terytorium Polski Pomorza (włącznie z Grudziądzem, Bydgoszczą i Toruniem) i przeprowadzenie na tym obszarze plebiscytu wg stanu ze stycznia 1918 roku.

Wojska III Rzeszy w 1939 roku na granicy polsko-niemieckiej na początku kampanii wrześniowej, źródło: wikimedia.rog/CC

Rocznica: W 1980 roku, w czasie tzw. Sierpnia '80 rozpoczęły się strajki w śląskich kopalniach.

Rocznica: W 1997 roku Sejm RP przyjął ustawę o ochronie danych osobowych.

30.08

Międzynarodowy Dzień Pamięci Osób Zaginionych.

Rocznica II wojny światowej, 1939

Dekretem Prezydenta RP Ignacego Mościckiego zarządzono powszechną mobilizację w II RP. Niszczyciele ORP Błyskawica, ORP Grom i ORP Burza otrzymały rozkaz natychmiastowego przepłynięcia do Wielkiej Brytanii w celu ocalenia ich przed wpadnięciem w ręce niemieckie.

Rocznica: W 1980 roku trwał Sierpień '80, podpisano porozumienie szczecińskie (33 postulaty).

31.08

Dzień Solidarności i Wolności.

Święto Kawalerii Polskiej.

Rocznica II wojny światowej, 1939

Miała miejsce tzw. prowokacja gliwicka. Niemcy sfingowali napad polskich dywersantów na radiostację gliwicką, dając tym sobie pretekst do ataku na Polskę.

Rocznica: W 1980 miało miejsce najważniejsze wydarzenia Sierpnia '80. W Sali BHP Stoczni Gdańskiej Lech Wałęsa i wicepremier Mieczysław Jagielski podpisali porozumienia sierpniowe (21 postulatów).

1.09

Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Rocznica II wojny światowej, 1939

Rozpoczęła się inwazja wojsk III Rzeszy na II Rzeczpospolitą. O świcie 1 września rozpoczął się najbardziej krwawy i najbardziej wyniszczający konflikt zbrojny w historii Europy. Polskie wojska stawiały opór najeźdźcy w tzw. kampanii wrześniowej.

Rocznica: W 1989 roku powołano Kancelarię Senatu RP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA