REKLAMA

Sejm, Senat, rząd, ministerstwa: kalendarium wydarzeń 29 stycznia - 4 lutego 2018 r.

 • Autor: Parlamentarny.pl (GP)
 • 29 stycznia 2018 08:40
Sejm, Senat, rząd, ministerstwa: kalendarium wydarzeń 29 stycznia - 4 lutego 2018 r. Andrzej Duda podpisując ustawę o zakazie handlu w niedzielę spełni niełatwy kompromis, jaki w końcu 2017 r. wypracować strona rządowa w porozumieniu ze związkami zawodowymi. Zakaz handlu w niedzielę jest pomysłem NSZZ "Solidarność". (fot. Jakub Szymczuk/Kancelaria Prezydenta RP/twitter.com)

Poza podpisaniem zakazu handlu w niedzielę prezydent w tym tygodniu ma w planie udział w wernisażu wystawy malarstwa „Polska w pejzażach”. Będą też trwały prace w Senacie RP.

 • W tym tygodniu formalności zostaną zakończone. Kancelaria Andrzeja Duda zapowiedziała złożenie podpisu przez głowę państwa pod nowelą o częściowym zakazie handlu w niedzielę. Podpisanie będzie miało miejsce we wtorek (30 stycznia).
 • W Sejmie, mimo braku posiedzenia, będą pracować kluby parlamentarne PSL i Kukiz'15, które organizują konferencje. Będą też pracować ciała Senatu RP.
 • W poniedziałek (29 stycznia) przypada też 28. rocznica wyprowadzenia sztandaru Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR). Był to ostatni zjazd partii, która od II wojny światowej kontrolowała polskie życie publiczne.

 

Sejm

29.01

- Klub Polskiego Stronnictwa Ludowego organizuje w Sejmie konferencję "Rola dziejowa twórców Niepodległej".

- Klub parlamentarny Kukiz'15 spotka się w Sejmie, by rozmawiać na konferencji "Związki gospodarcze o strukturze sieciowej i integracji produktowej działające na bazie wielostronnych umów wspólnie kontrolowanych".

30.01

Spotka się Parlamentarny Zespół ds. Przeciwdziałania Mowie Nienawiści i Ochrony Praw Człowieka. Posłowie zespołu będą rozmawiać o ostatnich przypadkach wystąpienia dyskryminacji rasowej, ksenofobii i związanej z nimi nietolerancji w Polsce. Spotkanie odbędzie się z udziałem gości.

01.02

W Sejmie zacznie prace Podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych, ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

Marszałek Senatu w czasie obrad, źródło: M. Józefaciuk/Kancelaria Senatu/flickr.com/CC

Senat

30.01

Spotkania ciał senackich

- Posiedzenie Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

- Posiedzenie Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

- Posiedzenie Komisji Środowiska.

- Posiedzenie Komisji Kultury i Środków Przekazu.

- Posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

- Posiedzenie Komisji Budżetu i Finansów Publicznych.

31.01

Spotkania ciał senackich

- Posiedzenie Komisji Ustawodawczej.

- Posiedzenie Komisji Obrony Narodowej.

- Posiedzenie Komisji Środowiska.

- Posiedzenie Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich.

- Posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.

Rząd

30.01

Zapowiedziano spotkanie Rady Ministrów. Ministrowie Mateusza Morawieckiego omówią Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Projekt ustawy o zmianie ustawy o żegludze śródlądowej i Projekt ustawy o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

29.01

Debata o umiędzynarodowieniu uczelni z udziałem wicepremiera Jarosława Gowina, Politechnika Śląska,Katowice.

Prezydent

29.01

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda złoży wizytę w Żorach (woj. śląskie). W planie wizyty lokalnej są: o godz. 16 uroczyste złożenie wieńców na Mogile Powstańców Śląskich oraz przy Pomniku Żołnierzy Wyklętych i spotkanie Prezydenta RP z mieszkańcami po godzinie 17.

Andrzej Duda i Petro Poroszenko w Warszawie, w grudniu 2017 r., źródło: Krzysztof Sitkowski/Kancelaria Prezydenta RP/twitter.com

30.01

- O godz. 14:00 w Pałacu Prezydenckim Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisze ustawę z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni. Planowane jest wystąpienie Prezydenta RP w związku ze złożeniem tego podpisu.

- O godz. 16.00 w Zielonej Górze z udziałem Pawła Muchy, Zastępcy Szefa Kancelarii Prezydenta RP, Pełnomocnika Prezydenta RP ds. referendum dotyczącego projektu nowej Konstytucji odbędzie się otwarte spotkanie dyskusyjne przed referendum ogólnokrajowym dotyczącym nowej Konstytucji.

- O godz. 19:00 w Pałacu Prezydenckim Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział w wernisażu wystawy malarstwa „Polska w pejzażach”, połączonym z otwarciem ekspozycji fotografii „W drodze do Niepodległości”. Planowane jest wystąpienie Prezydenta RP w czasie tej uroczystości.

Rzeczni Praw Obywatelskich

29.01

Urzędnicy Adama Bodnara będą w Szczecinie w punkcie przyjęć interesantów, Urząd Miasta Szczecina.

Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjny nie przewiduje badania prawa w dniach 29 stycznia do 4 lutego

Narodowy Bank Polski

30.01

Odbędzie się jednodniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP).

01.02

NBP opublikuje Minutes RPP na styczeń 2018 r.

Inne

29.01

Rocznica: W 1990 r. po raz ostatni wyprowadzono sztandar Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR). Oznaczało to jej samorozwiązanie i jest uznawane za symbol upadku realnego socjalizmu w Polsce.

31.01

Rocznica: W 1976 r. do Sejmu PRL trafił tzw. Memoriał 101. Było to pismo polskich intelektualistów przeciwko planowanym zmianom konstytucji PRL.

W centrum kadru Edward Gierek, działacz komunistyczny, w latach 1970 do 1980 I sekretarz KC PZPR, źródło: flickr.com/CC BY 2.0

01.02

Rocznica: W 2005 r. opublikowana została tzw. Lista Wildsteina. Seria nazwisk wyniesiona przez dziennikarza Bronisława Wildsteina z Instytutu Pamięci Narodowej (IPN). Lista zawierała nazwiska pracowników peerelowskich służb bezpieczeństwa, ich tajnych współpracowników oraz kandydatów na współpracowników. Akt dziennikarza wywołał burzę wśród osób publicznych, w tym wśród polityków.

02.02

Dzień Handlowca.

Rocznica: W 2007 roku Pałac Kultury i Nauki (PKiN) w Warszawie został wpisany do rejestru zabytków.

Rocznica: W 2006 r. przywódcy PiS, Samoobrony RP i LPR, Jarosław Kaczyński, Roman Giertych i Andrzej Lepper,  podpisali tzw. pakt stabilizacyjny. Było to porozumienie zawierające propozycje legislacyjne, które formacje zgodziły się poprzeć w Sejmie. W tym czasie w 2006 r. większość sejmową miało PiS, ale nie pozwalała ona rządzić samodzielnie.

03.02

Rocznica: W 2014 r. weszła w życie ustawa o zmianach w systemie emerytalnym. Na jej mocy przekazano do ZUS skarbowe papiery wartościowe posiadane przez OFE, a następnie je umorzono.

04.02

Światowy Dzień Walki z Rakiem.

Rocznica: W 1994 r. Sejm RP przyjął Ustawę o prawie autorskim i prawach pokrewnych. To akt prawny regulujący działalność twórczą w polskim prawie, zwłaszcza powstawanie utworów pisanych, audiowizualnych, muzyki itp. precyzuje też zasady zarabiania i licencjonowania tych dzieł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA