REKLAMA

Sejm, Senat, rząd, ministerstwa: kalendarium wydarzeń 29 stycznia - 4 lutego 2018 r.

  • Autor: Parlamentarny.pl (GP)
  • 29 stycznia 2018 08:40
Sejm, Senat, rząd, ministerstwa: kalendarium wydarzeń 29 stycznia - 4 lutego 2018 r. Andrzej Duda podpisując ustawę o zakazie handlu w niedzielę spełni niełatwy kompromis, jaki w końcu 2017 r. wypracować strona rządowa w porozumieniu ze związkami zawodowymi. Zakaz handlu w niedzielę jest pomysłem NSZZ "Solidarność". (fot. Jakub Szymczuk/Kancelaria Prezydenta RP/twitter.com)

Poza podpisaniem zakazu handlu w niedzielę prezydent w tym tygodniu ma w planie udział w wernisażu wystawy malarstwa „Polska w pejzażach”. Będą też trwały prace w Senacie RP.

  • W tym tygodniu formalności zostaną zakończone. Kancelaria Andrzeja Duda zapowiedziała złożenie podpisu przez głowę państwa pod nowelą o częściowym zakazie handlu w niedzielę. Podpisanie będzie miało miejsce we wtorek (30 stycznia).
  • W Sejmie, mimo braku posiedzenia, będą pracować kluby parlamentarne PSL i Kukiz'15, które organizują konferencje. Będą też pracować ciała Senatu RP.
  • W poniedziałek (29 stycznia) przypada też 28. rocznica wyprowadzenia sztandaru Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR). Był to ostatni zjazd partii, która od II wojny światowej kontrolowała polskie życie publiczne.

 

Sejm

29.01

- Klub Polskiego Stronnictwa Ludowego organizuje w Sejmie konferencję "Rola dziejowa twórców Niepodległej".

- Klub parlamentarny Kukiz'15 spotka się w Sejmie, by rozmawiać na konferencji "Związki gospodarcze o strukturze sieciowej i integracji produktowej działające na bazie wielostronnych umów wspólnie kontrolowanych".

30.01

Spotka się Parlamentarny Zespół ds. Przeciwdziałania Mowie Nienawiści i Ochrony Praw Człowieka. Posłowie zespołu będą rozmawiać o ostatnich przypadkach wystąpienia dyskryminacji rasowej, ksenofobii i związanej z nimi nietolerancji w Polsce. Spotkanie odbędzie się z udziałem gości.

01.02

W Sejmie zacznie prace Podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych, ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

Marszałek Senatu w czasie obrad, źródło: M. Józefaciuk/Kancelaria Senatu/flickr.com/CC

Senat

30.01

Spotkania ciał senackich

- Posiedzenie Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

- Posiedzenie Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

- Posiedzenie Komisji Środowiska.

- Posiedzenie Komisji Kultury i Środków Przekazu.

- Posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

- Posiedzenie Komisji Budżetu i Finansów Publicznych.

31.01

Spotkania ciał senackich

- Posiedzenie Komisji Ustawodawczej.

- Posiedzenie Komisji Obrony Narodowej.

- Posiedzenie Komisji Środowiska.

- Posiedzenie Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich.

- Posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.

Rząd

30.01

Zapowiedziano spotkanie Rady Ministrów. Ministrowie Mateusza Morawieckiego omówią Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Projekt ustawy o zmianie ustawy o żegludze śródlądowej i Projekt ustawy o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

29.01

Debata o umiędzynarodowieniu uczelni z udziałem wicepremiera Jarosława Gowina, Politechnika Śląska,Katowice.

Prezydent

29.01

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda złoży wizytę w Żorach (woj. śląskie). W planie wizyty lokalnej są: o godz. 16 uroczyste złożenie wieńców na Mogile Powstańców Śląskich oraz przy Pomniku Żołnierzy Wyklętych i spotkanie Prezydenta RP z mieszkańcami po godzinie 17.

Andrzej Duda i Petro Poroszenko w Warszawie, w grudniu 2017 r., źródło: Krzysztof Sitkowski/Kancelaria Prezydenta RP/twitter.com

30.01

- O godz. 14:00 w Pałacu Prezydenckim Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisze ustawę z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni. Planowane jest wystąpienie Prezydenta RP w związku ze złożeniem tego podpisu.

- O godz. 16.00 w Zielonej Górze z udziałem Pawła Muchy, Zastępcy Szefa Kancelarii Prezydenta RP, Pełnomocnika Prezydenta RP ds. referendum dotyczącego projektu nowej Konstytucji odbędzie się otwarte spotkanie dyskusyjne przed referendum ogólnokrajowym dotyczącym nowej Konstytucji.

- O godz. 19:00 w Pałacu Prezydenckim Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział w wernisażu wystawy malarstwa „Polska w pejzażach”, połączonym z otwarciem ekspozycji fotografii „W drodze do Niepodległości”. Planowane jest wystąpienie Prezydenta RP w czasie tej uroczystości.

Rzeczni Praw Obywatelskich

29.01

Urzędnicy Adama Bodnara będą w Szczecinie w punkcie przyjęć interesantów, Urząd Miasta Szczecina.

Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjny nie przewiduje badania prawa w dniach 29 stycznia do 4 lutego

Narodowy Bank Polski

30.01

Odbędzie się jednodniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP).

01.02

NBP opublikuje Minutes RPP na styczeń 2018 r.

Inne

29.01

Rocznica: W 1990 r. po raz ostatni wyprowadzono sztandar Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR). Oznaczało to jej samorozwiązanie i jest uznawane za symbol upadku realnego socjalizmu w Polsce.

31.01

Rocznica: W 1976 r. do Sejmu PRL trafił tzw. Memoriał 101. Było to pismo polskich intelektualistów przeciwko planowanym zmianom konstytucji PRL.

W centrum kadru Edward Gierek, działacz komunistyczny, w latach 1970 do 1980 I sekretarz KC PZPR, źródło: flickr.com/CC BY 2.0

01.02

Rocznica: W 2005 r. opublikowana została tzw. Lista Wildsteina. Seria nazwisk wyniesiona przez dziennikarza Bronisława Wildsteina z Instytutu Pamięci Narodowej (IPN). Lista zawierała nazwiska pracowników peerelowskich służb bezpieczeństwa, ich tajnych współpracowników oraz kandydatów na współpracowników. Akt dziennikarza wywołał burzę wśród osób publicznych, w tym wśród polityków.

02.02

Dzień Handlowca.

Rocznica: W 2007 roku Pałac Kultury i Nauki (PKiN) w Warszawie został wpisany do rejestru zabytków.

Rocznica: W 2006 r. przywódcy PiS, Samoobrony RP i LPR, Jarosław Kaczyński, Roman Giertych i Andrzej Lepper,  podpisali tzw. pakt stabilizacyjny. Było to porozumienie zawierające propozycje legislacyjne, które formacje zgodziły się poprzeć w Sejmie. W tym czasie w 2006 r. większość sejmową miało PiS, ale nie pozwalała ona rządzić samodzielnie.

03.02

Rocznica: W 2014 r. weszła w życie ustawa o zmianach w systemie emerytalnym. Na jej mocy przekazano do ZUS skarbowe papiery wartościowe posiadane przez OFE, a następnie je umorzono.

04.02

Światowy Dzień Walki z Rakiem.

Rocznica: W 1994 r. Sejm RP przyjął Ustawę o prawie autorskim i prawach pokrewnych. To akt prawny regulujący działalność twórczą w polskim prawie, zwłaszcza powstawanie utworów pisanych, audiowizualnych, muzyki itp. precyzuje też zasady zarabiania i licencjonowania tych dzieł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA