REKLAMA

Sejm uchwalił przepisy porządkujące Kodeks wykroczeń

  • Autor: PAP/JS
  • 22 marca 2018 17:37
Sejm uchwalił przepisy porządkujące Kodeks wykroczeń Za nowelizacją głosowało 433 posłów, przeciw było dwóch, nikt nie wstrzymał się od głosu. (fot. pixabay.com)

Uporządkowanie nielogicznych i przestarzałych przepisów Kodeksu wykroczeń ma na celu nowelizacja tej ustawy, którą przyjął Sejm.

Za nowelizacją głosowało 433 posłów, przeciw było dwóch, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Propozycje zmian przygotowała w październiku zeszłego roku sejmowa komisja do spraw petycji. Podczas prac legislacyjnych pozytywnie ocenili je przedstawiciele sejmowych klubów. Zmianę poparł także resort sprawiedliwości.

Modyfikacja zawarta w noweli odnosi się do zapisu mówiącego o prowadzeniu "zakładu opieki zdrowotnej" bez wymaganego wpisu do rejestru lub ewidencji, za co grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. "Warto zwrócić uwagę, że przepis ten w części dotyczącej prowadzenia zakładu opieki zdrowotnej bez wymaganego wpisu do rejestru został wprowadzony już w latach 90., a ten akt prawny - chodzi konkretnie o ustawę o zakładach opieki zdrowotnej - został uchylony w 2011 r." - przypominał podczas sejmowej debaty w lutym wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Dodawał, że wraz z wprowadzeniem tej ustawy nie zmieniono przepisu Kodeksu wykroczeń, co "postawiło poza zakresem normowania tego przepisu osoby, które prowadzą działalność leczniczą w formie innej niż samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej". "Wobec tego jest potrzeba dopracowania tego przepisu, tak żeby cały system był spójny" - uzasadniał.

Po zmianie przepis ten otrzymałby brzmienie: "Kto wykonuje działalność leczniczą lub prowadzi zakład leczniczy dla zwierząt bez wymaganego wpisu do rejestru lub ewidencji podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny".

Kolejna ze zmian modyfikuje zapis odnoszący się do przepisów o wykroczeniach przeciwko mieniu, który określa, że przepisów tych nie stosuje się, jeżeli przedmiotem czynu jest broń, amunicja, materiały lub przyrządy wybuchowe. W takiej sytuacji sprawca popełnia bowiem przestępstwo. Modyfikacja polega na uporządkowaniu odesłań do poszczególnych artykułów kodeksu.

Nowelizacja trafi teraz do Senatu. Zmiana miałaby wejść w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA