REKLAMA

Sejm uchwalił ustawę o powołaniu Biura Nadzoru Wewnętrznego

  • Autor: PAP/JS
  • 09 listopada 2017 20:45
Sejm uchwalił ustawę o powołaniu Biura Nadzoru Wewnętrznego (fot.mswia.gov.pl)

Sejm uchwalił ustawę powołującą Biuro Nadzoru Wewnętrznego, które ma zajmować się nieprawidłowościami w pracy służb podległych MSWiA. Według ministra Mariusza Błaszczaka, ustawa "daje realne narzędzia do nadzoru" nad podległymi służbami. Opozycja chciała jej odrzucenia.

• Nowe przepisy stanowią, że BNW będzie podlegało bezpośrednio szefowi MSWiA.

• Będzie liczyć kilkudziesięciu funkcjonariuszy i pracowników cywilnych.

• Ma się zajmować nieprawidłowościami w pracy służb podległych MSWiA - czyli Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Biura Ochrony Rządu.

Za uchwaleniem ustawy głosowało w czwartek 243 posłów, przeciw było 165, a 5 wstrzymało się od głosu. Wcześniej posłowie nie zgodzili się na odrzucenie projektu ustawy, odrzucili też kilkadziesiąt poprawek, zgłoszonych przez opozycję. Teraz ustawa trafi do Senatu.

"To ustawa, która zrywa z postkomunizmem, to ustawa, która daje realny mechanizm do realnego nadzoru nad podległymi służbami. Minister musi mieć realny nadzór, bo w przeciwnym razie będzie ministrem który niczego nie zrobi, będzie pozbawiony realnego nadzoru nad służbami" - mówił w Sejmie, przed głosowaniem nad ustawą szef MSWiA Mariusz Błaszczak, odpierając zarzuty opozycji.

Poseł PO Borys Budka ocenił, że "ustawa nadaje się do kosza". "Czy są jakieś granice organów, których nie chcecie upolitycznić, stworzyliście partyjne sądy, a teraz chcecie całkowicie upolitycznić polskie służby mundurowe. W tej ustawie tworzycie politbiuro w MSWiA, które ma weryfikować kadry, tak naprawdę po to żebyście byli pewni, że każdy kandydat do kierowniczego stanowiska w służbach był odpowiedniego politycznego wyznania" - powiedział Budka.

Z kolei Mirosław Suchoń z Nowoczesnej mówił, że "ustawa jest wynikiem niezdrowej fascynacji służbami specjalnymi". "Ta ustawa powołuje nową służbę specjalną" - powiedział. Dodał, że zgodnie z zapisami ustawy, szef MSWiA otrzyma dostęp do wszystkich postępowań, materiałów operacyjnych, które "są prowadzone przez Policję, Straż Graniczną w całej Polsce". Zaapelował aby odrzucić tę ustawę.

"Czy ta ustawa nie jest czasem przyznaniem się wprost lub pośrednio, jak bardzo źle jest w polskiej Policji" - pytał poseł Paweł Grabowski (Kukiz'15).

Nowe przepisy stanowią, że BNW będzie podlegało bezpośrednio szefowi MSWiA. Będzie liczyć kilkudziesięciu funkcjonariuszy i pracowników cywilnych. Ma się zajmować nieprawidłowościami w pracy służb podległych MSWiA - czyli Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Biura Ochrony Rządu. Ustawa nie przewiduje likwidacji biur spraw wewnętrznych, które działają w komendach głównych policji i Straży Granicznej. BNW ma działać niezależnie od nich, na wyższym szczeblu - bezpośrednio przy ministrze spraw wewnętrznych i administracji.

Do zadań BNW będzie należeć także weryfikowanie kandydatów na wyższe stanowiska w tych formacjach, m.in. komendantów i ich zastępców oraz dyrektorów i zastępców dyrektorów biur, a także kandydatów na stopnie generalskie.

Ustawa, wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Madera 2017-11-11 07:47:28
    Ha,ha,ha,ha,ha....uczciwości, nie zastąpicie barany kolejnymi biurami ! Tylko,że to jest obca wam cecha! I na ten temat nawet rozmawiać nie potraficie a co dopiero to wdrożyć.Zmusiła by was do takiego postępowania , tylko ODPOWIEDZIALNOŚĆ PRAWNA URZĘDNICZA KARNA I CYWILNA......ale to by był bat NA WAS ! I to wy nigdy tego nie zrobicie.....UCZCIWI POLITYCY ,ŚMIECHU WARTE ! Wy oczekujecie szacunku.......dzieci szatana ?
  • Madera 2017-11-11 07:39:22
    Co Panie Ministrze postrzelamy sobie do uczciwych ? Jeszcze trochę nas zostało, dla was to sól w waszym oku, przestępcy ?! Ile medali i krzyży rozdacie najbardziej aktywnym zbrodniarzom za mord na Polakach ?!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA