REKLAMA

Sejm uchwalił ustawę wprowadzającą minimalną stawkę godzinową za pracę

  • Autor: PAP/JS
  • 07 lipca 2016 10:17
Sejm uchwalił ustawę wprowadzającą minimalną stawkę godzinową za pracę Za przyjęciem ustawy głosowało 380 posłów, 47 było przeciwko, a 14 wstrzymało się od głosu. (fot. Sejm/twitter)

• Sejm uchwalił ustawę o minimalnej stawce godzinowej za pracę na umowę-zlecenie i w ramach samozatrudnienia.
• Zgodnie z nią wynagrodzenie wyniesie 12 zł za godzinę, a po waloryzacji w 2017 r. - ok. 13 zł.

Za przyjęciem ustawy głosowało 380 posłów, 47 było przeciwko, a 14 wstrzymało się od głosu.

Wcześniej Sejm nie zgodził się na odrzucenie ustawy w całości, o co wnioskowała Nowoczesna. Posłowie odrzucili także propozycję PSL, by podwyższyć pierwotną stawkę godzinową.

W ustawie zapisano, że minimalna stawka będzie wynosiła 12 zł brutto za godzinę, ale kwota waloryzowana będzie co roku w zależności od wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę na etacie. Ponieważ w 2017 r. będzie obowiązywała nowa kwota wynagrodzenia minimalnego (od zgodnie z propozycją rządu - 2 tys. zł brutto), również godzinowa stawka minimalna zostanie automatycznie zwaloryzowana.

Czytaj też: Ukrainka Nadia Sawczenko odwiedzi polski Sejm

W kolejnych latach kwota miałaby być podwyższana w konsultacji z Radą Dialogu Społecznego w ramach negocjacji dotyczących wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę na etat i stawki godzinowej.

Stawka godzinowa miałaby obejmować nie tylko osoby na umowach-zlecenia, ale też samozatrudnionych, którzy jednoosobowo świadczą usługi dla firm. Projekt precyzuje, kiedy takie rozwiązanie będzie stosowane, m.in. przy zleceniach, w których wyznaczono czas ich świadczenia. Minimalna stawka godzinowa ma mieć zastosowanie do wszystkich umów, bez względu na sposób ustalania wynagrodzenia - wg stawki godzinowej, dziennej, tygodniowej, miesięcznej itp.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • artamator 2016-07-07 12:44:07
    Czy Pani Bieńkowska oraz inni tej marki zdradzieccy, po prostu durni i odrealnieni pseudo politycy wiedzieli, że np. w agencjach ochrony stawka za godzinę to było 5 zł minus podatki !!!! A były stawki jeszcze niższe ! Czy można w takim kapitalizmie zniszczyć wartość jednostki ? Można !!! Więc , tylko za to DZIĘKUJĘ nowemu rządowi....mam nadzieję, że będzie dalej kontynuował taką politykę...REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA