REKLAMA

Sejm uczci urodziny Benedykta XVI. Będzie konferencja o państwie w świetle jego nauki

  • Autor: GP
  • 07 kwietnia 2017 09:19
Sejm uczci urodziny Benedykta XVI. Będzie konferencja o państwie w świetle jego nauki Benedykt XVI w 2010 roku, gdy kierował poczynaniami Kościoła Katolickiego na świecie. (fot. Mark Bray/flickr.com/CC BY 2.0)

Sejm będzie współorganizatorem konferencji naukowej z okazji urodzin Benedykta XVI. Naukowe spotkanie zapowiedziano na 19 kwietnia 2017 roku. To rocznica wyboru papieża-seniora na Tron Piotrowy i przypada trzy dni po jego urodzinach 16 kwietnia.

Kancelaria Sejmu zapowiedziała w czwartek (6 kwietnia), że za półtora tygodnia (19 kwietnia) odbędzie się konferencja specjalna z inicjatywy Sejmu. Będzie to spotkanie naukowe z okazji 90. urodzin papieża-seniora Benedykta XVI. Jej motywem przewodnim będzie to, jak ma działać i funkcjonować kraj w świetle nauki Ojca Św., który kilka lat temu złożył pastorał piotrowy.

Poza Sejmem organizatorami wydarzenia są: Fundacja Watykańska Josepha Ratzingera i Konferencja Episkopatu Polski (KEP).

W czwartek (6 kwietnia) Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki zapowiedział spotkanie naukowe, które zajmie się nauką papieża seniora, źródło: Sejm RP/sejm.gov.pl

- 90. urodziny Benedykta XVI zbiegają się z 60. rocznicą traktatów rzymskich, z poważną refleksją nad tym, jak ma wyglądać Europa i polityczne instytucje Unii Europejskiej w sytuacji, gdy przeżywamy kryzys Wspólnoty – powiedział wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki podczas czwartkowej konferencji prasowej zapowiadającej sesję naukową. - Rok temu Benedykt XVI mówił, że trzeba pracować nad ożywieniem Europy. Ten temat okazał się niezwykle proroczy - podkreślił wicemarszałek Terlecki (PiS), który zwrócił uwagę na duże zainteresowanie papieża-seniora takimi kwestiami jak współpraca państwa i Kościoła, czy współistnienie państw w Europie.

W konferencji prasowej w czwartek wzięli również udział sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński, dyrektor Centrum Studiów Ratzingera ks. Mariusz Kuciński oraz prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski.

Pontyfikat Benedykta XVI zaczął się 19 kwietnia 2005, po śmierci Jana Pawła II, a zakończył abdykacją 28 lutego 2013 r. Joseph Ratzinger był bliskim współpracownikiem papieża Polaka jako kierujący w latach 1981 do 2005 Kongregacją Nauki Wiary. Jego abdykacja była podyktowana stanem zdrowia. Następcą został papież Franciszek. Benedykt jako naukowiec i teolog wydał ponad 30 publikacji, w tym i pisma poświęcone relacji państwo - kościół.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA