REKLAMA

Sejm: Ustawa medialna została skierowana do prac parlamentarnych. PiS dopieło swego

  • Autor: PAP/GP
  • 29 kwietnia 2016 11:47
Sejm: Ustawa medialna została skierowana do prac parlamentarnych. PiS dopieło swego Posłowie opozycyjni zarzucali, że projekt obchodzi konstytucję, gdyż kompetencje nowej Rady Mediów Narodowych i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dublują się. (fot.:flickr.com/CC BY-SA 2.0)

• Sejm nie zgodził się w piątek (29 kwietnia) na odrzucenie projektu tzw. dużej ustawy medialnej w pierwszym czytaniu, czego chciała część opozycji.
• Projekt trafi teraz do dalszych prac w sejmowej komisji kultury.

Na projekt "dużej" ustawy medialną składa się pakiet trzy propozycji ustaw autorstwa PiS: o mediach narodowych; o składce audiowizualnej oraz przepisy wprowadzające ustawę o mediach narodowych i ustawę o składce audiowizualnej.

Za wnioskiem o odrzucenie projektu ustawy o mediach narodowych w pierwszym czytaniu głosowali posłowie opozycyjni, z wyjątkiem posłów Kukiz15, którzy wstrzymali się od głosu. Przeciw był klub PiS.

W wypadku wniosku o odrzucenie projektu dot. składki audiowizualnej głosy rozłożyły się nieco inaczej, gdyż za odrzuceniem opowiedziała się cała opozycja, a przeciw był PiS.

Wniosek o odrzucenie trzeciego projektu - przepisów wprowadzających, poparła opozycja, w tym częściowo klub Kukiz15 (część posłów tego klubu wstrzymała się od głosu), a posłowie PiS głosowali przeciw.

Przeczytaj: Ustawa medialna w Sejmie. Posłowie zagłosowali

Piątkowe głosowanie poprzedziły wystąpienia posłów, powtarzające argumenty z czwartkowej debaty podczas pierwszego czytania projektów na plenarnym posiedzeniu Sejmu.

Posłowie opozycyjni zarzucali, że projekt obchodzi konstytucję, gdyż kompetencje nowej Rady Mediów Narodowych i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dublują się, nowa składka audiowizualna stanowi w istocie nowy podatek, a media pod rządami PiS staną się narzędziem brutalnej propagandy. Jedynie Piotr Liroy-Marzec z Kukiz15 powiedział posłom wnioskodawcom z PiS, iż liczy, że po wczorajszej dyskusji siądziecie państwo z nami do pracy nad poprawieniem projektu.

Barbara Bubula z PiS, zabierając głos w imieniu wnioskodawców, zapowiedziała głębokie dyskusje nad udoskonaleniem projektu oraz przeprowadzenie wysłuchania publicznego. Także wiceminister kultury i pełnomocnik rządu ds. reformy mediów Krzysztof Czabański zapowiedział szerokie konsultacje projektu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA