REKLAMA

Sejm. Ustawa o dezubekizacji sportu trafiła do Senatu

  • Autor: GP
  • 22 czerwca 2017 16:35
Sejm. Ustawa o dezubekizacji sportu trafiła do Senatu Witold Bańka na spotkaniu Społecznej Rady Turystyki w czerwcu br. (fot.twitter.com/msit_gov_pl)

W czwartek (22 czerwca) przez Sejm przeszła nowelizacja ustawy o związkach sportowych. Teraz projektem zajmie się Senat RP. To jeden ze sztandarowych projektów Witolda Bańki.

W czasie czwartkowych (22 czerwca) obrad Sejmu posłowie zdecydowali się przekazać do prac senatorskich projekt ustawy o działalności polskich związków sportowych. Projekt ma za cel zmienić przepisy w dwóch ustawach - Ustawie o sporcie oraz Ustawie o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990.

Zaznacza się w opisie projektu, który pilotuje Ministerstwo Sportu, że ma on za cel zwiększenia przejrzystości działania polskich związków sportowych i zapobiegania konfliktom interesów w tych organizacjach. Jak można się domyślić, chodzi m.in. o wyeliminowanie z polskiego życia sportowego osób związanych ze służbami PRL. Ograniczenia, które projekt wprowadzi to: wprowadzenie zakazu sprawowania funkcji członka zarządu polskiego związku sportowego przez byłych funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa państwa PRL. 

Dezubekizacja dla Witolda Bańki to jeden z priorytetów jego pracy w Ministerstwie Sportu.

Ponadto w propozycji poprawiona ma być przejrzystości działania polskich związków sportowych i dokonane ma być rozszerzenie definicji sportu o aktywność intelektualną, której celem jest osiąganie wyniku sportowego.

Wcześniej w polityce resortu sportu była obecna jeszcze jedna ustawa, która była wymierzona w doping w sporcie. Minister Witold Bańska w kwietniu uzasadniał proponowane zmiany tymi słowami:

- Chcemy ze sportu eliminować oszustów - mówił w RMF FM minister sportu w 6 kwietnia. - Ustawa przeciwdziałaniu dopingowi została przyjęta i poparta przez wszystkie siły w parlamencie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA