REKLAMA

Sejm uzupełnił porządek obrad o wybór sędziów TK

  • Autor: PAP
  • 02 grudnia 2015 16:32
Sejm uzupełnił porządek obrad o wybór sędziów TK (fot. Rafał Zambrzycki/sejm.gov.pl)

Sejm uzupełnił w środę porządek posiedzenia o punkt obejmujący wybór sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Za głosowało 234 posłów, przeciw 206, a jeden się wstrzymał od głosu.

Punkt ten był sporny w rozumieniu regulaminu Sejmu. Stąd potrzebne było głosowanie. Jak przypomniał marszałek Sejmu Marek Kuchciński (PiS), zgodnie z regulaminem głosowanie nie jest poprzedzone debatą ani zadawaniem pytań.

Wcześniej klub PO wnioskował o odroczenie posiedzenia Sejmu oraz o odesłanie wniosku ws. wyboru sędziów TK z powrotem do komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Wniosku o odroczenie marszałek nie poddał pod głosowanie wyjaśniając, że nieco wcześniej podobny wniosek został już odrzucony.

Z kolei wniosek o ponowne odesłanie do komisji sprawy wyboru sędziów TK Sejm odrzucił w głosowaniu. Kandydatów do TK zgłosiło tylko PiS. Są to Julia Przyłębska, Mariusz Muszyński, Henryk Cioch, Piotr Pszczółkowski i Lech Morawski.

Po tym gdy marszałek przeszedł do punktu dot. wyboru sędziów, posłowie opozycji zaczęli wyrażać głośny sprzeciw, posłanka PO Agnieszka Pomaska weszła na mównicę zapowiadając wniosek formalny.

Marek Kuchciński (PiS) nie dopuścił do zgłaszania wniosków formalnych, bo - jak uzasadniał - posłowie nadużywają tej możliwości. Posłowie opozycji zaczęli uderzać w pulpity i tupać. W końcu Kuchciński ogłosił pięciominutową przerwę w obradach i zwołał Konwent Seniorów. Opozycja skandowała "konstytucja, konstytucja".

W trakcie przerwy posłowie opozycji nadal skandowali: "konstytucja, konstytucja", "precz z komuną". Posłanka PO Henryka Krzywonos-Strycharska trzymając egzemplarz konstytucji krzyczała, że "jest jej wstyd za taki Sejm". "Kiedyś za taką konstytucję byście życie oddali" - wołała w stronę posłów PiS

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA