REKLAMA

Sejm: W parlamencie omawiano projekt dot. ochrony miejsc pracy

  • Autor: PAP/GP
  • 28 kwietnia 2016 16:01
Sejm: W parlamencie omawiano projekt dot. ochrony miejsc pracy Poparcie projektu zapowiedziały wszystkie kluby parlamentarne. (fot.:pixabay.com)

Dostosowanie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy do obowiązujących od początku br. przepisów ustawy Prawo restrukturyzacyjne, to główny cel poselskiego projektu, którego poparcie zadeklarowały w czwartek wszystkie kluby poselskie.

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy oraz ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Złożyła go na początku minionego miesiąca grupa posłów PiS. Podczas czwartkowego posiedzenia Sejmu posłowie zajmowali się sprawozdaniem z prac nad dokumentem komisji polityki społecznej i rodziny.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed stwierdził, że to mała zmiana dostosowująca nas do zmian w prawie restrukturyzacyjnym.

Sprawozdawca komisji Bożena Borys-Szopa z PiS tłumaczyła z kolei, że proponowana nowela ma na celu przede wszystkim dostosowanie obowiązującej ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy do stanu prawnego, który obowiązuje w związku z wejściem w życie - z początkiem br. - przepisów ustawy Prawo restrukturyzacyjne (z maja 2015 r.) oraz sprostowanie oczywistej omyłki pisarskiej w ustawie o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy.

Borys-Szopa wyjaśniła, że zaproponowana zmiana w art. 23 ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych ma wskazać właściwą podstawę prawną w przedmiocie złożenia wniosku. W obecnym brzmieniu przepis ten odsyła do niewłaściwego artykułu. Dodała, że projekt ma również dostosować przepisy ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy do przepisów ustawy Prawo upadłościowe.

Nowe przepisy miałyby wejść w życie po upływie 14 dni od ich podpisania.

Poparcie projektu zapowiedziały wszystkie kluby parlamentarne. Głosowanie nad nim ma odbyć się w bloku głosowań zaplanowanych na piątek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA