REKLAMA

Sejm w piątek? Głosowanie wotum dla Zalewskiej i Trybunał Konstytucyjny

  • Autor: GP
  • 04 listopada 2016 07:21
Sejm w piątek? Głosowanie wotum dla Zalewskiej i Trybunał Konstytucyjny XXIX posiedzenie Sejmu przerwano w nocy z czwartku na piątek. (fot.:Sejm/flickr.com/CC BY 2.0)

• W piątek (4 listopada) o 9.00 posłowie ponownie zasiądą do pracy. Będzie to ostatni dzień posiedzenia.
• Kluczowym elementem posiedzenia będzie głosowanie wotum nieufności PO dla Anny Zalewskiej.

Po czwartkowych obradach posłowie zasiądą do pracy w piątek (4 listopada). Ponieważ XXIX posiedzenie Sejmu trwa dwa dni, gdy posiedzenia zazwyczaj liczą trzy doby, program jest napięty. W piątek Sejm zacznie swoje prace o 8.15, gdy zbierze się Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi, obrady plenarne ruszą o 9.

W planie są: pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ten projekt uzasadni poseł Sylwester Tułajew.

Dalej o godzinie 11. zaczną się głosowania.

W bloku głosowań znajdzie się decyzja o wotum nieufności dla minister Anny Zalewskiej.

Więcej o dyskusji nad próbą odwołania szefowej MEN przeczytasz tutaj.

Posłowie będą podnosić też ręce m.in. za zmianą w Kodeksie karnym. Zmiana dotyczy mowy nienawiści i antydyskryminacyjnej polityki państwa. Projekt pilotowała w Sejmie poseł Joanna Scheuring-Wielgus (Nowoczesna). Jego celem jest wpisanie w kodeks karny penalizacji więzieniem (3 miesiące do 5 lat pozbawienia wolności) za "przemoc lub groźbę bezprawną" wobec mniejszości np. religijnych lub seksualnych.

- Przestępstwem jest jedynie znieważenie innej osoby, nie jest to jednak przestępstwo ścigane z  urzędu, a jedynie z  oskarżenia prywatnego - pisała poseł w uzasadnieniu propozycji zgłoszonej pod głosowanie.

Później posłowie będą opiniować kwestie zatrudniania więźniów (ustawa o zatrudnianiu osób pozbawionych wolności), odbędzie się też pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o wyposażeniu morskim.

Wedle harmonogramu prac izby po godzinie 20. powróci kwestia Trybunału Konstytucyjnego. Posłowie będą czytać poselski projekt ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym.

Do północy będą trwały też oświadczenia poselskie.

W piątek spotkają się też komisje. Między 8. i 15. będą obradować Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, Komisja Finansów Publicznych, Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży, Komisja Spraw Zagranicznych, czy Komisja Zdrowia.

Planowo posiedzenie ma zakończyć się o północy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA