REKLAMA

Sejm: Wieczorne ustalenia porządku obrad. W tle projekt o IPN i ustawa medialna

  • Autor: PAP/GP
  • 27 kwietnia 2016 18:25
Sejm: Wieczorne ustalenia porządku obrad. W tle projekt o IPN i ustawa medialna W środę wieczorem Sejm ma kontynuować pracę nad przygotowanym przez PiS projektem nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. (fot.:sejm.gov.pl)

Sejm, w środę (27 kwietnia) po godz.18. zaczął posiedzenie. Posłowie mają zdecydować, czy w porządku obrad znajdzie się projekt tzw. "dużej" ustawy medialnej. Pracować mają też m.in. nad propozycjami zmian w ustawie o IPN.

Projekt tzw "dużej" ustawy medialnej jest punktem spornym, dlatego posłowie najpierw w głosowaniu zdecydują, czy znajdzie się on w porządku obrad. Jeśli punkt zostanie wprowadzony pod obrady jego pierwsze czytanie zaplanowano na czwartek w godz. 14.30-17.30. Według wcześniejszych zapowiedzi wiceministra kultury Krzysztofa Czabańskiego "byłoby racjonalne i pożądane", aby Sejm sfinalizował prace nad projektem na następnej sesji w pierwszej połowie maja.

Na "dużą" ustawę medialną składają się trzy projekty ustaw: o mediach narodowych; o składce audiowizualnej oraz przepisy wprowadzające ustawę o mediach narodowych i ustawę o składce audiowizualnej.

Przekształcenie TVP, PR i PAP w instytucje mediów narodowych miałoby nastąpić od 1 lipca. Wyboru władz mediów publicznych miałaby dokonywać 6-osobowa Rada Mediów Narodowych wybierana przez Sejm, Senat i prezydenta na 6-letnią kadencję. Wśród kandydatów wybieranych przez Sejm jedno miejsce ma być ustawowo gwarantowane dla kandydata z największego klubu opozycyjnego, czyli w obecnej kadencji z PO. Władze poszczególnych mediów, czyli dyrektorzy naczelni, mieliby być wybierani w drodze konkursów jawnych spośród kandydatów zgłoszonych przez organizacje społeczne i stowarzyszenia twórcze.

Nową składkę audiowizualną w wysokości 15 zł miesięcznie pobieraną z rachunkiem za prąd zapłacimy od 1 stycznia 2017 r., zwolnieniami objęte mają być osoby po 75. roku życia, osoby niepełnosprawne oraz ubogie.

W środę wieczorem Sejm ma kontynuować pracę nad przygotowanym przez PiS projektem nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Projekt przewiduje m.in., że w miejsce obecnej Rady IPN ma powstać kolegium, które będzie tworzyło 9 naukowców powoływanych przez Sejm, Senat i prezydenta. Zgodnie z projektem zmieni się tryb wyboru prezesa Instytutu; miałby tego dokonywać Sejm za zgodą Senatu, po zasięgnięciu opinii Kolegium IPN. Obecnie prezesa IPN powołuje i odwołuje Sejm za zgodą Senatu, na wniosek Rady IPN, która zgłasza kandydata spoza swego grona.

Projekt PiS krytykują kluby: PO, Nowoczesna i PSL. Sejm nie zgodził się jednak na odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.

Przeczytaj: Apel o konsultacje społeczne ustawy medialnej

Posłowie będą też kontynuowali prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o finansowaniu wspólnej polityki rolnej, który zakłada, że samorządy, jeszcze przed zawarciem umowy o przyznaniu im pomocy, będą mogły dostać pieniądze na działania prowadzone w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Projekt popierają wszystkie kluby.

W środę posłowie będą ponadto kontynuowali pracę nad poselskim projektem nowelizacji ustawy o wyścigach konnych, który zakłada, że Rada Polskiego Klubu Wyścigów Konnych będzie zmniejszona do 9 osób. Prezes będzie jak dotąd powoływany i odwoływany przez ministra rolnictwa, ale nie będzie potrzebny wniosek Rady PKWK. Sejmowa komisja rolnictwa podczas pierwszego czytania projektu wniosła poprawkę do PiS-owskiego projektu ustawy - zaproponowane zmiany wzmacniają rolę ministra rolnictwa i zwiększają znaczenie prezesa PKWK.

W czwartek Sejm będzie prowadził dalsze prace nad poselskim projektem noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy oraz ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Zakłada on dostosowanie ustawy do obowiązujących od początku br. przepisów ustawy Prawo restrukturyzacyjne.

Posłowie będą też prawdopodobnie kontynuowali pracę nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o rejestracji, ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz o produktach tradycyjnych. Nowe przepisy mają poprawić funkcjonowanie oraz zwiększyć przejrzystość systemu ochrony oraz rejestracji oznaczeń geograficznych produktów rolnych i spożywczych.

Przeczytaj: Wywiad z liderem PSL

Sejm zajmie się również rządowym projektem ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług, który reguluje warunki zatrudnienia w Polsce pracowników delegowanych tutaj z innych państw UE i związane z tym nowe obowiązki kontrolne Państwowej Inspekcji Pracy.

W piątek posłowie zajmą się poselskim projektem nowelizacji ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. Projekt dotyczy objęcia zakresem ustawy o kombatantach, żołnierzy zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnionych w latach 1949-1959, z przyczyn politycznych, w kopalniach węgla, kamieniołomach lub zakładach rud uranu oraz żołnierzy z poboru z 1949 r. wcielonych z powodów politycznych do nadkontyngentowych brygad "Służby Polsce" i przymusowo zatrudnionych w kopalniach węgla lub kamieniołomach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA