REKLAMA

Sejm: Większość klubów pozytywnie o projekcie porządkującym nazwy jednostek MSWiA

  • Autor: PAP/JS
  • 04 listopada 2016 20:37
Sejm: Większość klubów pozytywnie o projekcie porządkującym nazwy jednostek MSWiA Wiceminister SWiA Sebastian Chwałek przedstawiając projekt podkreślił, że ma on charakter doprecyzowujący i uaktualniający (fot. Sejm/twitter)

• Kluby PiS, PO, PSL, Kukiz'15 opowiedziały się w Sejmie za projektem, który w związku z utworzeniem MSWiA ma uporządkować i wprowadzić zmiany w nazwach jednostek podległych szefowi resortu.
• Nowoczesna uważa, że proponowane regulacja powinny zostać dopracowane w komisji.

Wiceminister SWiA Sebastian Chwałek przedstawiając projekt podkreślił, że ma on charakter doprecyzowujący i uaktualniający. Zakłada, że w związku z połączeniem 20 listopada 2015 r. resortów spraw wewnętrznych i administracji w MSWiA, wprowadzone zostaną zmiany w nazwach jednostek podlegających dotąd ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych: Państwowej Inspekcji Sanitarnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na Państwowa Inspekcja Sanitarna MSWiA oraz Zarządu Zasobów Mieszkaniowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na Zarząd Zasobów Mieszkaniowych MSWiA.

Wiąże się to też z wprowadzeniem zmian w 13 ustawach m.in.: o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP, w Prawie atomowym, w Prawie farmaceutycznym, o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP, o przeciwdziałaniu narkomanii oraz o zdrowiu publicznym.

Projekt wprowadza też zmiany organizacyjne: przekazuje ministrowi właściwemu do spraw informatyzacji zadania związane z tworzeniem i utrzymaniem geoportalu infrastruktury informacji przestrzennej (obecnie właściwość Głównego Geodety Kraju) oraz koordynowaniem tworzenia, utrzymywania i rozwijania infrastruktury informacji przestrzennej (w tej chwili odpowiada za to minister właściwy do spraw administracji publicznej przy pomocy Głównego Geodety Kraju).

Czytaj też: Liroy-Marzec: Niech szef MSWiA wyjaśni kontrolę policji w moim biurze poselskim

Kolejna zmiana przewidziana w projekcie dotyczy ustawy z dnia 30 maja 1996 r. o uposażeniu byłego Prezydenta RP, w której nazwa "Minister Spraw Wewnętrznych" została zastąpiona określeniem "minister właściwy do spraw wewnętrznych" oraz odpowiednio zmodyfikowano wskazanie części budżetowej na część, której dysponentem jest minister właściwy do spraw wewnętrznych.

Posłowie PiS, PO, PSL i Kukiz'15 zgodnie opowiedzieli się w piątek za proponowanymi zmianami. Jedynie Michał Suchoń (Nowoczesna) podkreślił, że część zapisów dot. zmian organizacyjnych, przekazywaniem zadań ministrowi właściwemu do spraw informatyzacji, może się wiązać ze zwolnieniami dotychczasowych pracowników i "skokiem na stołki".

Dodał, że kwestie związane ze zmianą nazwy MSWiA powinny być rozstrzygnięte "jedną kompleksową ustawę". "Tymczasem procedujmy jedną ustawę za drugą, nie wystawia to najlepszego świadectwa obecnemu rządowi" - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA